OSEL.cz

Syndikovat obsah
osel.cz
Aktualizace: 42 sek zpět

Podivuhodný analogový počítač předpovídá budoucí jevy díky vlnám na vodě

28 Květen, 2023 - 00:00
Divili byste se, co zvládne házení kamenů do kýblu s vodou. Zhruba takhle vypadá technologie, která pohání analogový počítač na rezervoárové výpočty. Využívá spojitá data, nikoliv digitální nuly a jedničky, což ji poskytuje velmi zajímavé výhody. Autoři projektu již zmenšují „kýbl s vodou“ do podoby mikrokapalinového procesoru.
Kategorie: Věda a technika

Jak vypadá Mléčná dráha?

27 Květen, 2023 - 00:00
Pod tímto názvem zveřejnil časopis The Astrophysical Journal studii čínských astronomů, kteří na základě přesných měření poloh tisíců hvězd zrevidovali naši představu o struktuře Galaxie. Je prý tuctovější, než si myslíme.
Kategorie: Věda a technika

Geologická vodíková baterie uchovává energii v uhelné sloji

27 Květen, 2023 - 00:00
Zelený vodík je slibným zdrojem energie pro budoucnost. Jeho skladování ale není úplně jednoduché. Zajímavým řešením by mohla být úložiště v uhlí, například v místech po vyčerpaném metanu. Uhlí v nové roli pojme ohromné množství plynu a dokáže ho bezpečně udržet. Těžební oblasti by dostaly nový smysl existence.
Kategorie: Věda a technika

150 let s liopleurodonem

26 Květen, 2023 - 00:00
…aneb Představení slavného jurského pliosaurida
Kategorie: Věda a technika

Umělou inteligenci DarkBERT vycvičili na temné straně internetu

26 Květen, 2023 - 00:00
Jihokorejští odborníci vytvořili inteligenci DarkBERT, kterou krmili dokumenty a daty z Dark webu. Údajně se nechtějí stát pány internetového podsvětí, ale naopak pomáhají bojovníkům proti temné straně proniknout do zamlžené komunikace zločinců. DarkBERT dokáže detekovat náznaky kriminálních aktivit, na které se pak zaměří lidští lovci zločinců.
Kategorie: Věda a technika

Gigantický motor UltraFan sbírá úspěchy v pozemních testech

25 Květen, 2023 - 00:00
Technologický demonstrátor největšího turbodmychadlového motoru světa UltraFan obstál v úvodních pozemních testech, které se odehrávají v britském zařízení Testbed 80. Velmi úsporný motor má dobře našlápnuto k revoluci v leteckém průmyslu. Letecké společnosti díky němu ušetří závratné částky.
Kategorie: Věda a technika

Přípravek pro dekontaminaci po útoku špinavou bombou vstupuje do testů

23 Květen, 2023 - 00:00
HOPO 14-1 nabízí novou léčbu při kontaminaci radioaktivní látkou. Je to výkonné chelační činidlo, které je komfortní pro uživatele, protože ho lze podávat jako tabletky. Přípravek byl navržen k ochraně při akutních radioaktivních hrozbách, jako je útok špinavou bombou.
Kategorie: Věda a technika

Elektřina z odpadního tepla

23 Květen, 2023 - 00:00
Fyzikální zákonitosti nabízejí možnost využít teplotní rozdíly k výrobě elektřiny. Samotný princip složitý není, poznáme ho již 200 let a také nějaké to desetiletí i využíváme. Američtí výzkumníci vyvíjejí materiál, který by umožnil na elektrický proud proměnit i teplo rozehřátých trubek, třeba i těch výfukových.
Kategorie: Věda a technika

Tajemství ďábelského loutkáře: Jak houba ovládá zombie octomilku?

22 Květen, 2023 - 00:00
Zombie řízené smrtícími houbami mají krátký život a děsivou smrt. Díky průlomovému výzkumu na Harvardu jsme nahlédli pod pokličku molekulárních mechanismů, jimiž je možné udělat ze sebevědomé mouchy poslušnou nádobu, jejíž jedinou touhou je rozšíření vražedných spor hmyzomorky muší.
Kategorie: Věda a technika

Když začínáme život v boxu

22 Květen, 2023 - 00:00
Někdy se to tak semele, že se rozhodneme vzdát se pohodlí matčina lůna předčasně. I na takové případy jsou na jednotkách intenzivní péče připraveni – dají nás do inkubátoru. Je tam teplo, a když je třeba, tak tam za nás i dýchají,… Od našich rakouských sousedů nyní zaznělo, že i tento výdobytek techniky nám může zadělat na problém.
Kategorie: Věda a technika

Gravitační astronomové vystopovali černou díru požírající neutronovou hvězdu

22 Květen, 2023 - 00:00
Šťastnou souhrou okolností došlo k tomu, že gravitační observatoře soustavy LIGO detekovaly kandidáta na sežrání neutronové hvězdy černou dírou během zkušebního provozu. Podle odborníků je šance asi 85 procent, že opravdu šlo o vytouženou událost. Teleskopy po celém světě i oběžné dráze se teď snaží potvrdit, že to tak skutečně bylo.
Kategorie: Věda a technika

Několik postřehů k OZE

21 Květen, 2023 - 00:00
Využití obnovitelných zdrojů energie pro výrobu bezemisní elektřiny roste, ale není to bez problémů.
Kategorie: Věda a technika

Obtížné porody Diovy: Zrození Athény

21 Květen, 2023 - 00:00
Porodit Athénu z vlastní hlavy byl problém i pro Dia. Zvláště když ji rodil dospělou a v plné zbroji. Ale povedlo se. Nebo je to jen zástěrka, která má zakrýt, že Athénu Zeus zplodil se svou první ženou, bohyní Métis?
Kategorie: Věda a technika

Mikrovlnný kontejnerový systém THOR zneškodnil hejna dronů

20 Květen, 2023 - 00:00
Vývojáři amerického letectva úspěšně otestovali vyvíjený mikrovlnný systém THOR. Jde o zbraň proti dronům a hejnům dronů, ale mohla by být prospěšná i proti střelám s plochou dráhou letu či speciálním pozemním cílům. THOR se vejde do přepravního kontejneru a jeho obsluha je prý dětsky snadná.
Kategorie: Věda a technika

Zaslechneme přízračné šeptání temných fotonů pomocí radioteleskopů?

20 Květen, 2023 - 00:00
Jestli temnou hmotu tvoří ultralehké částice, které se chovají podle našich předpokladů, mohli bychom takovou temnou hmotu vystopovat pomocí dnes existujících radioteleskopů? Mohlo by to být velmi praktické řešení chronického problému. Na tuto dříve zavrženou myšlenku se znovu podíval tým čínských fyziků.
Kategorie: Věda a technika

Běžným fluorescenčním barvivem proti otravě muchomůrkou zelenou

20 Květen, 2023 - 00:00
Vědci z významné čínské univerzity díky důmyslné metodě odhalili způsob, jak uchránit buňky jater člověka, který pozřel smrtelně jedovatou muchomůrku. Vypátrali první nadějný protijed - sloučeninu vyvinutou firmou Kodak.
Kategorie: Věda a technika

Ikonický Evropan Plateosaurus

19 Květen, 2023 - 00:00
…aneb Představuje se „široký ještěr“
Kategorie: Věda a technika

Kvantový simulátor sbližuje obecnou relativitu s říší kvant

18 Květen, 2023 - 00:00
Obecná relativita a kvantová mechanika jsou jako oheň a voda. Je velmi obtížné je společně zapřáhnout ve výzkumu. Rakouští fyzici postavili kvantový simulátor, který to do jisté míry dokáže. Jejich modelový systém neobsahuje gigantické vesmírné objekty a namísto rychlosti světla pracuje s rychlostí zvuku. Ale funguje to.
Kategorie: Věda a technika

Ne z jatek, ale z bioreaktoru

18 Květen, 2023 - 00:00
Green Deal plány počítají se snižováním chovů hospodářských zvířat a podporou produkce takzvaného kultivovaného masa pěstovaného na vhodných substrátech ve speciálních velkých kultivačních nádobách. Část první – kam směřujeme.
Kategorie: Věda a technika

Sanctuary AI představili humanoidního robota Phoenixe s inteligencí Carbon

17 Květen, 2023 - 00:00
Mysleli jste si, že uniknete konkurenci umělých inteligencí manuální prací? Zdá se, že hitem letošního roku budou nejen inteligence, ale i inteligentní humanoidní roboti, jejichž šikovné tělo pohání inteligence propojená s velkým jazykovým modelem. Prvním takovým robotem je Phoenix, jehož proporce odpovídají lidské postavě.
Kategorie: Věda a technika