OSEL.cz

Syndikovat obsah
osel.cz
Aktualizace: 14 min 46 sek zpět

Studium vzácných rozpadů pomocí experimentů na urychlovači SPS

4 Srpen, 2020 - 00:00
V laboratoři CERN neprobíhají pouze experimenty s využitím urychlovače LHC a vstřícných svazků s nejvyšší energií. Využívá se i urychlovač SPS, který slouží jako předurychlovač pro LHC. Jeho svazek dopadá na pevný terč a v reakcích urychlených protonů s jádry vzniká obrovské množství mezonů, jejichž vzácné rozpady jsou velmi zajímavým zdrojem informací o standardním modelem a možností hledat známky exotické fyziky za ním.
Kategorie: Věda a technika

Kykladská keramika rané doby bronzové

4 Srpen, 2020 - 00:00
No, na kámen nemá, ale na druhé straně je pro víno mnohem lepší – a džbán se taky líp udělá z hlíny. A rhyta tvaru zvířátek jsou dojemná. Koncem rané doby bronzové se navíc objeví další zajímavé tvary, což možná souvisí se vzestupem moci minojské Kréty.
Kategorie: Věda a technika

Na Novém Zélandu připravují komerční dálkový bezdrátový přenos energie

4 Srpen, 2020 - 00:00
Novozélandský startup Emrod chce do jisté míry splnit sen Nikoly Tesly o bezdrátovém přenosu energie. Jeho zakladatelé spojili síly s novozélandským distributorem energie Powerco a připravují testy prototypu zařízení, které právě tohle dokáže. Dočkáme se distribuce energie bez drátů?
Kategorie: Věda a technika

Časovo obmedzený príjem potravy – jednoduchá metóda liečby obezity

3 Srpen, 2020 - 00:00
Návodov, ako sa zbaviť nadbytočného tuku, nájdete na internete stovky. Mnohé sú zložité a len menšina je podopretá nejakými vedeckými dôkazmi. Pritom zníženie telesnej hmotnosti býva bez trvalej zmeny životného štýlu len dočasné. Jeden nenáročný spôsob zníženia telesnej hmotnosti, podložený výsledkami štúdie, bol nedávno publikovaný v Cell Metabolism.
Kategorie: Věda a technika

Tajemství „maďarského ještěra“

3 Srpen, 2020 - 00:00
…aneb Představuje se Hungarosaurus tormai
Kategorie: Věda a technika

Samoil Bileňkij: Záhada malých hmotností neutrin

3 Srpen, 2020 - 00:00
Rozhovor s fyzikem a odborníkem na neutrinovou fyziku Samoilem Michelevičem Bileňkým o cestách za hranice standardního modelu, Dubně a Brunovi Pontecorvovi.
Kategorie: Věda a technika

Hrátky s pyritem: Elektřina poprvé udělala z běžného materiálu magnetický

3 Srpen, 2020 - 00:00
Pyrit, čili kočičí zlato, je velmi běžným minerálem, a také významnou železnou rudou. Pro elektroniku doposud nebyl příliš zajímavý, protože není magnetický. Vědcům se teď ale podařilo pyrit zmagnetizovat s přispěním elektrického proudu. Na obzoru je spousta zajímavých aplikací v elektronice.
Kategorie: Věda a technika

Z černých děr možná vytáhneme „filmy“ o historii vesmíru

2 Srpen, 2020 - 00:00
Černé díry svou gravitací „ohýbají“ prostor i čas. Naše fyzikální teorie to napíná na samotnou hranici únosnosti, ale zároveň můžeme podivných vlastností černých děr a jejich bezprostředního okolí využít, abychom se o těchto gravitačních příšerách dozvěděli víc.
Kategorie: Věda a technika

Staletý předpoklad o pohybu spermií zpochybněn

2 Srpen, 2020 - 00:00
Že spermie plavou jako úhoři popsal jako první Anton van Leeuwenhoek. Jenže se mýlil a spolu s ním také my.
Kategorie: Věda a technika

Kde se vzal covid-19: Evoluční původ pandemického koronaviru

1 Srpen, 2020 - 00:00
Nová fylogenetická studie příbuzenstva koronaviru SARS-CoV-2 ukazuje, že tahle vypečená čeládka žije v čínských netopýrech již několik desetiletí. Jsou mistry v rekombinacích genetického materiálu a neustále vytvářejí nové a nové varianty. Občas se jim to vážně povede a stvoří pandemický patogen. Zcela náhodně, samovolně a přírodně. Nejlepší obranou do budoucna bude detailně sledovat netopýry a jejich koronaviry, zároveň s lidmi v rizikových oblastech.
Kategorie: Věda a technika

Další podpora tradiční dinosauří systematiky

31 Červenec, 2020 - 00:00
…aneb Měl to Harry G. Seeley přece jenom správně?
Kategorie: Věda a technika

Tři pozemské sondy letí k Marsu

30 Červenec, 2020 - 00:00
Na svou pouť k Marsu se vydal poslední z trojice pozemských průzkumníků. Po sondě ze Spojených arabských emirátů a čínské sondě se k rudé planetě vydalo i vozítko americké NASA Perseverance. Pokud jim budeme intenzivně držet palce, můžeme se v příštím roce i těch následujících těšit na řadu zajímavých informací o této planetě, která je asi nejzajímavější z hlediska potenciální pozemské kolonizace.
Kategorie: Věda a technika

Mikrobi z dob dinosaurů ožili a daří se jim dobře

29 Červenec, 2020 - 00:00
Zatímco vykopaným zkamenělým dinosaurům se do života moc nechce, japonští vědci hlásí úspěšné vzkříšení mikrobů z mořských sedimentů starých sto milionů let.
Kategorie: Věda a technika

Grafenem potažené nanokuličky zabíjejí rezistentní bakterie v odpadní vodě

29 Červenec, 2020 - 00:00
Odpadní vody bývají plné rezistentních bakterií i volně plujících genů s rezistencemi vůči antibiotikům. Nanokuličky z bismutu, kyslíku a uhlíku, zabalené do oxidu grafenu, chrlí do okolní vody kyslíkové radikály, které udělají z rezistentních mikrobů a jejich genů řešeto.
Kategorie: Věda a technika

DNA z doby Vikingů ukrývala neznámou historii neštovic

28 Červenec, 2020 - 00:00
Dříve velmi děsivý, dnes již prakticky vyhubený virus neštovic podle analýz sekvencí dávných kostí a zubů vznikl zřejmě nejméně před 1 700 lety. To je mnohem dříve, než jsme si mysleli. V 6. století našeho letopočtu byly pravé neštovice běžné po celé Evropě, tehdy naštěstí ve výrazně méně zabijácké variantě než moderní pravé neštovice.
Kategorie: Věda a technika

Krásné kamenné nádoby z Kyklad rané doby bronzové

27 Červenec, 2020 - 00:00
Kamenné nádobí, dózy na drobné předměty a šperky i rituální nebo honosné nádoby z Kyklad let 3200 až 2300 před n. l. Keramiku měli samozřejmě taky, ale tohle bylo něco onačejšího, co jen tak někdo neumí udělat!
Kategorie: Věda a technika

Objevena nejmenší dinosauří vejce

27 Červenec, 2020 - 00:00
…aneb Další dinosauří pozdrav z Japonska
Kategorie: Věda a technika

Nejlehčí zrcadlo světa tvoří pár set atomů

27 Červenec, 2020 - 00:00
Mágové kvantové optiky vytvořili kvantové optické zrcadlo z metamateriálu, který je založený na strukturované vrstvě pár set atomů. K vytvoření rekordně lehkého zrcadla ovšem posloužila veliká 2tunovaná aparatura. Nové kvantové zrcadlo by se mohlo uplatnit ve výzkumu i ve kvantových technologiích.
Kategorie: Věda a technika

Kvantoví fyzici odhalili nové skupenství hmoty v „podivných kovech“

25 Červenec, 2020 - 00:00
Podivné kovy (strange metals) jsou sice známé už delší dobu, fyzici ale až teď dali dohromady jejich životaschopný model. Což vzhledem k jejich exoticky kvantové povaze nebylo zrovna snadné. Ukázalo se, že představují plnohodnotné skupenství hmoty. Teď by podivné kovy mohly otevřít nové směry výzkumu ve fyzice.
Kategorie: Věda a technika

Lovci exoplanet mají snímek multiplanetárního systému hvězdy typu Slunce

23 Červenec, 2020 - 00:00
Pokročilá adaptivní optika zařízení SPHERE na soustavě teleskopů Very Large Telescope (VLT) zachytila dva enormní plynné obry v planetárním systému hvězdy TYC 8998-760-1 ze souhvězdí Mouchy. Hvězda, které je pouhých 17 milionů let, je přitom velmi mladou verzí našeho Slunce.
Kategorie: Věda a technika