OSEL.cz
Společnost ČEZ má velmi dobrou koncepci jaderné energetiky
Minulý týden proběhl v ÚJV a.s. v Řeži diskusní panel pořádaný ve spolupráci s E15 a věnovaný malým modulárním reaktorům. Panelisté z ČEZ, SÚJB, MPO a ÚJV předložili jasnou koncepci rozvoje malých modulárních reaktorů v Česku. Na pozadí tohoto semináře bych rád zhodnotil vizi rozvoje jaderné energetiky u společnosti ČEZ.
Kategorie: Věda a technika
Inteligentní sebevražedný dron HX-2 spojuje autonomii, přesnost a masové nasazení
Dron HX-2 s designem „X-wing” má na palubě umělou inteligenci, která mu poskytuje značnou autonomii a tím pádem i imunitu vůči mnohým systém elektronického boje. Je to specialista na přesné údery proti obrněncům. Může ale operovat ve velkých hejnech řízených jediným operátorem, která mohou být nasazena na frontě nebo třeba na hranicích, jako štít proti mechanizovaným útokům.
Kategorie: Věda a technika
Je vývoj výtvarných stylů zákonitý?
Dá se mluvit o evoluci v umění? A je vývoj výtvarných stylů dokonce zákonitý? Mnohdy to tak vypadá, po nějakou dobu se tvary zesložiťují a techniky se zdokonalují. Jenže důsledně vzato vede takový popis k potížím, což jsou ovšem konce nejedné důslednosti. Krom toho obtížně hledáme kvantifikovatelná měřítka. Stran zákonitosti vývoje umění zůstávají rozpaky.
Kategorie: Věda a technika
Paleofyziologie pocitů: Kde v těle cítili emoce starověcí Asyřané?
Písaři mocné novoasyrské říše po sobě zanechali spoustu klínopisných tabulek. My je můžeme analyzovat a těžit z nich rozmanitá data o době před 2 500 lety. Teď se jich chopili neurovědci s lingvisty a prozkoumali, jak dávní Asyřané cítili emoce ve svém těle. Zajímavé jsou shody i rozdíly.
Kategorie: Věda a technika
Diamantová baterie s uhlíkem-14 vydrží tisíce let
Jaderné baterie jsou sice na jedno použití, ale vydrží v provozu nesmírně dlouho. Nové diamantové baterie s uhlíkem-14 mohou dodávat mikrowatty elektřiny po tisíce let. Energii dodávají elektrony z beta rozpadu. Baterie se mohou bez potíží uplatnit ve vesmíru, na Zemi i v lidském těle.
Kategorie: Věda a technika
Upekla temnou hmotu horká inflace před Velkým třeskem?
Kosmologové dnes koketují s představou, že kosmická inflace proběhla těsně před Velkým třeskem. Tým University of Texas vv Austinu vytvořil model WIFI (Warm Inflation via ultraviolet Freeze-In), podle něhož během takové inflace vznikla temná hmota dnešního vesmíru. V tomto modelu jde o horkou inflaci, která zahrnuje záření.
Kategorie: Věda a technika
Umierať či vymierať – bude tak znieť otázka pre našich potomkov?
Že množstvo spermii u mužov vo vyspelých krajinách západnej civilizácie postupne klesá, potvrdili už tisíce prieskumov. Príčiny sa hľadali a nachádzali v prevládajúcom životnom štýle v konzumnej spoločnosti, ale spermie ubúdajú aj v menej rozvinutých a menej konzumných krajinách. Možných príčin je priveľa a uspokojivé možnosti riešenia tohto problému zatiaľ chýbajú.
Kategorie: Věda a technika
Barbarští válečníci za vlády Říma běžně válčili na psychotropních látkách
U pohřbených barbarských válečníků v zemích za hranicemi Římské říše, se často nacházejí nenápadné lžičky, u nichž není jasné, k čemu mohly sloužit. Polští badatelé jsou přesvědčeni, že je bojovníci používali ke šňupání psychoaktivních látek před bitvou a klidně i jindy. Jak se zdá, evropští barbaři neholdovali jen alkoholu.
Kategorie: Věda a technika
Extrémní entanglement: V protonu jsou provázané kvarky a gluony
Einstein neměl rád děsivou akci na dálku. Dnešní fyzici odvážně zkoumají entanglement v opačném extrému. Analýzami vysokoenergetických srážek elektronů s protony zjišťovali, jak funguje děsivá akce uvnitř protonu, tedy opravdu hodně na blízko, v prostoru o velikosti zhruba 0,84 femtometru.
Kategorie: Věda a technika
Jak si skutečně představit 66 milionů let
…aneb Jak děsivě dlouhá je doba od vyhynutí neptačích dinosaurů
Kategorie: Věda a technika
Vytvářejí rychlé rádiové záblesky dopady těles na neutronové hvězdy?
Původci rychlých rádiových záblesků by mohly být magnetary, velmi extrémní pozůstatky zaniklých masivních hvězd, které svírají nesmírně silná magnetická pole. Konkrétní mechanismus vzniku záblesků ale ještě není známý. Mohl by to být hluk po dopadu mezihvězdných těles na magnetary?
Kategorie: Věda a technika
V Chu-nanu objevili největší ložisko zlata na světě v hodnotě 83 miliard dolarů
Provincie Chu-nan, už tak dost proslulá nerostným bohatstvím, ukrývá doposud největší známé ložisko zlata na světě. Je ho tam zhruba 1 000 tun ve velmi vysoké koncentraci v hornině. Tržní hodnota by měla být asi 83 miliard dolarů. Jak se zdá, zásoby zlata, byť určitě nejsou bezedné, zřejmě jen tak nedojdou.
Kategorie: Věda a technika
150 let archeologie na Délu a v okolí – z výstavy v muzeu na Mykonu
Za takovou dobu se na tak významných místech na Kykladách vykopalo leccos, co stojí nejen za řeč, ale i za ukázání. K tomu něco dobových fotografií z nalézání.
Kategorie: Věda a technika
Dům hrůzy má velmi překvapivý vliv na imunitu
Pokud nedostanete infarkt, vražední klauni, tlející zombíci a zatuchlí kostlivci pozoruhodným způsobem resetují imunitu a mění hladinu různých typů imunitních buněk příznivým směrem, což se projevuje potlačováním zánětů. Jak se zdá, divoce se lekat v pouťovém domě hrůzy je kupodivu zdravé.
Kategorie: Věda a technika
Mocný dinosauří válečník z Antarktidy
…aneb Představení druhu Imperobator antarcticus
Kategorie: Věda a technika
Rekordní simulace na Frontieru ohlašuje exakapacitní éru výzkumu vesmíru
V amerických laboratořích Oak Ridge National Laboratory ještě zcela nedávno nejvýkonnější superpočítač světa Frontier prolomil hranici exakapacitních simulací vesmíru. Astrofyzici mohli poprvé udělat kosmologickou hydrodynamickou simulaci, které představuje zhruba tolik vesmíru, kolik zabírají průzkumy oblohy velkými dalekohledy.
Kategorie: Věda a technika
Geneticky modifikované nízkoalergenní kočky
Geneticky modifikované nízkoalergenní kočky přicházejí. V zemích s rozumnou legislativou se nemusí bát, že by tyto kočky z titulu nízké alergenity trpěly. A my v Evropské unii se nemusíme obávat, že by se k nám tato zvířata v dohledné době dostala. Legislativa EU nás před nimi spolehlivě „ochrání“.
Kategorie: Věda a technika
Lidské srdce má skrytou schopnost hojení
Lidské srdce regeneračními schopnostmi nijak zvlášť nevyniká a ty se po infarktu ještě sníží. Proto vědce překvapilo, když u poškozeného srdečního svalu zjistili šestkrát vyšší úroveň regenerace než u zdravé srdeční svaloviny.
Kategorie: Věda a technika
Poklad na skládce: Uhelný popílek obsahuje spoustu vzácných zemin
Ve Spojených státech vytvořili mezi lety 1985 a 2021 spálením uhlí asi 1,9 miliard tun popílku. Zhruba dvě třetiny skončily bez užitku na skládkách a jsou teoreticky dostupné pro další zpracování. Podle nového výzkumu je v americkém popílku k dispozici asi 1,1 milionů tun vzácných zemin za zhruba 8,4 miliard dolarů. Jsou na dosah ruky.
Kategorie: Věda a technika
Taktická inovace: Soframe postavili terénní dron s laserovou věží
Francouzští Soframe vytvořili šikovný a vysoce mobilní laserový systém obrany proti mikro a mini dronům. Na 3 kilometry je oslepí a na 1 kilometr fyzicky zlikviduje za širokého rozmezí podmínek. Může se pohybovat v náročném terénu a chránit frontové jednotky nebo důležité cíle v zázemí.
Kategorie: Věda a technika