OSEL.cz

Syndikovat obsah
osel.cz
Aktualizace: 16 min 32 sek zpět

Jsou za extrémní rentgenovou září Sedmi statečných neutronových hvězd axiony?

19 hodin 17 min zpět
Neobvyklá tlupa Sedmi statečných neutronových hvězd neobvykle září v oblasti vysokoenergetického rentgenového záření. Podle superpočítačových simulací by původcem tohoto neobvyklého jevu mohly být axiony, hypotetičtí kandidáti na temnou hmotu.
Kategorie: Věda a technika

Podivuhodný aerogel ždímá ze vzduchu spoustu pitné vody

23 Leden, 2021 - 00:00
Jeden kilogram hybridníhio aerogelu, tvořeného polymery a MOFy, ve vlhkém vzduchu vyčaruje 17 litrů pitné vody za den. Nepotřebuje sluneční svit, elektřinu, vůbec nic. Prostě ho jen stačí někam položit, aby k němu mohl vzduch. Podobná zařízení by mohla přispět k řešení chronických problémů s pitnou vodou.
Kategorie: Věda a technika

5 nejzajímavějších nových dinosaurů roku 2020

22 Leden, 2021 - 00:00
…aneb Ještě jedno ohlédnutí za uplynulou paleontologickou sezónou
Kategorie: Věda a technika

Jihoafrický MeerKAT ulovil fantastická vesmírná stvoření

21 Leden, 2021 - 00:00
Radioteleskopy soustavy MeerKAT vystopovaly dvě slabě rádiově zářící ale jinak zcela obrovité rádiové galaxie, které jsou na obloze navzájem velmi blízko. Do každé z nich by se na délku vešlo asi tak 62 Mléčných drah. Jsou to doslova galaktičtí behemoti.
Kategorie: Věda a technika

Co je třeba vědět před uzavíráním uhelných elektráren?

20 Leden, 2021 - 00:00
Poslední události, které se staly v evropské přenosové soustavě ukazují, že odstavování stabilních jaderných a uhelných bloků bez náhrady vede ke zvýšení rizika ohrožení stability sítě a případně i vzniku blackoutu. Pokud si tuto hrozbu naši politici nedokáží uvědomit, může to vést nejen v naší energetické soustavě k velmi nebezpečnému vývoji.
Kategorie: Věda a technika

Pekelně rychlý polský raptor

20 Leden, 2021 - 00:00
…aneb Pár vět o jednom zajímavém objevu
Kategorie: Věda a technika

Akrotiri na Théře (Santorini)

20 Leden, 2021 - 00:00
Minojský překryv starokykladské kultury na sopečném ostrově, s katastrofickým koncem. Možná předloha literárního tématu Atlantidy, spíš ale takový menší Singapur, zato už začátkem pozdní doby bronzové. Vše nasvědčuje tomu, že tam opravdu uměli žít!
Kategorie: Věda a technika

Nová nebezpečí z bažin covidových přízraků

19 Leden, 2021 - 00:00
Koronaviry sice stále mutují jen pomalu, ale v této době se jich replikuje ohromné množství. Po celém světě se objevují stejné mutace, jimiž se pandemický virus přizpůsobuje šíření mezi lidmi. Máme tu tři nové varianty, „britskou“, „jihoafrickou“ a „brazilskou“, které si zasluhují maximální pozornost. A to je teprve začátek. Octli jsme se uprostřed evolučního závodu.
Kategorie: Věda a technika

Pokrok v oblasti malých modulárních reaktorů v roce 2020

18 Leden, 2021 - 00:00
Minulý rok byl první rok provozování plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov, dokončení se blíží malý modulární vysokoteplotní reaktor HTR-PM chlazený plynem. I v práci na dalších projektech se v minulém roce podařilo dosáhnout značného pokroku. Reaktor NuScale obdržel obecnou licenci v USA. Podívejme se na loňský vývoj podrobněji.
Kategorie: Věda a technika

Ve vesmíru mohou být červí díry. Jak bychom je mohli najít?

17 Leden, 2021 - 00:00
Rovnice obecné relativity ukrývají červí díry. A stále není vyloučeno, že by mohly existovat. Jak ale červí díry najít? Jednou z možností je pátrat po zvláštních zdrojích gama záření, které by mohlo vznikat při střetávání hmoty, vyvrhované z červí dírou, s hmotou v okolním vesmíru. Byl by to opravdu kapitální úlovek.
Kategorie: Věda a technika

Bakterie na pomoc s nemocí COVID19. Překvapivé souvislosti

16 Leden, 2021 - 00:00
Helicobacter pylori nemá dobrou pověst. WHO jej dokonce označuje za jediného známého bakteriálního patogena, způsobujícího karcinom žaludku. Jenže ono je to asi trochu složitější a ukazuje se, že Helicobacter pylori nás může ochránit nejen před salmonelózou a dalšími průjmovými nemocemi, autoimunitami, esofageálním karcinomem, ale zdá se i před závažným průběhem infekce COVID19.
Kategorie: Věda a technika

Případ falešné identity: Ze supernovy se vyklubalo něco mnohem exotičtějšího

16 Leden, 2021 - 00:00
Robotické teleskopy nikdy neusínající sítě ASAS-SN ulovily pozoruhodný objekt. ASASSN-14ko je zdroj periodických záblesků ze srdce galaxie ESO 253-G003, které se opakují jednou za 114 dní. Nejspíš jde o supermasivní černou díru, která právě rve na kusy neopatrnou hvězdu. Při každém oběhu si utrhne asi tak 3 Jupitery hmoty.
Kategorie: Věda a technika

Jak tyranosauři vstávali ze země

15 Leden, 2021 - 00:00
…Aneb Fascinující objev stop napřimujícího se krále dinosaurů
Kategorie: Věda a technika

Galaktická observatoř NANOGrav zřejmě zachytila gravitační šepot vesmíru

15 Leden, 2021 - 00:00
Projekt NANOGrav detailně pozoruje vybrané pulzary v Mléčné dráze a hledá v jejich zběsilé blikání nenápadné odchylky. Ty by měly být projevem gravitačního šepotu vesmíru, který jako bezbřehý oceán omývá všechny objekty ve vesmíru. Něco opravdu našli, ale ještě bude nutné potvrdit, jestli je to jackpot.
Kategorie: Věda a technika

Nipah je další smrtící hrozbou ze stínu netopýra

14 Leden, 2021 - 00:00
Koronaviry nás zaskočily, ale nakonec se s nimi vypořádáme. To ale neznamená, že bychom měli viry pustit z hlavy. V netopýrech i v jiných tvorech neustále běží nemilosrdná evoluce, která kdykoliv může vymyslet nové vražedné překvapení, před nímž budu koronaviry blednout závistí. Nedávno vzniklý virus Nipah zabije až 75 procent nakažených. Naštěstí se šíří mnohem hůř než pandemický koronavirus.
Kategorie: Věda a technika

Nevídané stvoření ve hvězdné zoo: Spletenec bílých trpaslíků v neonové mlze

13 Leden, 2021 - 00:00
V neonové mlhovině IRAS 00500+6713 sedí objekt J005311, který vznikl srážkou bílých trpaslíků. Selhala jim roznětka a neodpálili se jako supernova. Namísto toho vznikl žhavý, zářivý, rychle rotující, hodně magnetický a divoce zvracející spletenec, který se v astronomicky dohledné době zhroutí do neutronové hvězdy.
Kategorie: Věda a technika

Mléko jako protijed?

12 Leden, 2021 - 00:00
„Může mlíko působit jako protied? Můj děda mi vyprávěl, že když pracoval v chemičce, fasovali půllitr mlíka denně jako prevenci proti otravě. Mohlo to fungovat?“
Kategorie: Věda a technika

Jakou relativní hustotu měli dinosauři

12 Leden, 2021 - 00:00
…aneb Pár vět o biomechanice vládců druhohor
Kategorie: Věda a technika

Ohlédnutí za minojskou Krétou

11 Leden, 2021 - 00:00
Rekapitulace života na Krétě střední a pozdní doby bronzové, teď už ne chronologicky, ale podle zajímavých témat a pěkných předmětů.
Kategorie: Věda a technika

Výroba nanografitu v mikrovlnce by mohla nabídnout nové využití pro uhlí

11 Leden, 2021 - 00:00
Uhlí je teď za zenitem. Ve světě je spousta uhelných dolů, ale poptávka po uhlí se postupně rozplývá. Nový, snadný a relativně levný postup výroby vysoce ceněného nanografitu, který má dnes široké využití, nabízí alternativní využití uhlí, které by mohlo být zajímavé i v našich končinách.
Kategorie: Věda a technika