ROOT.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 13 min 27 sek zpět

Postřehy z bezpečnosti: ransomware na třetí přes jedno špatné zabezpečení

20 hodin 13 min zpět
V dnešním díle Postřehů se podíváme na aktivně zneužívané zranitelnosti v platformě Zimbra, úspěšný průnik do sítě společnosti Cisco i tři ransomwarové útoky na jednu organizaci v průběhu dvou týdnů.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Peppermint má větev postavenou na Devuanu, Ubuntu 22.04.1 vyšlo později

20 hodin 13 min zpět
Peppermint OS má větev postavenou na Devuanu pro milovníky stoprocentně svobodného softwaru. Vydání první aktualizace Ubuntu 22.04 LTS bylo odloženo kvůli problémům s balíčky Snap.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Tuxedo InfinityBook 14 gen 6: elegán do kanceláře i na cesty

12 Srpen, 2022 - 00:00
Po delší odmlce jsme opět dostali možnost otestovat notebook, který nese slogan „Made in China, Assembled in Germany“. Ano, bavíme se o německé firmě Tuxedo Computers a jejich notebooku InfinityBook 14 šesté generace.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Vulkan: okno měnitelné velikosti

12 Srpen, 2022 - 00:00
Pokud se pokusíme změnit velikost vulkanního okna v aplikaci z minulého dílu, může to vést k ukončení aplikace chybou. Dnes si ukážeme, jak ošetřovat veškeré změny rozměrů vulkanního surface.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Vývoj her pro herní konzoli NES: práce se sprity

11 Srpen, 2022 - 00:00
V páté části seriálu o vývoji her a multimediálních dem určených pro slavnou a v mnoha ohledech přelomovou osmibitovou herní konzoli Nintendo Entertainment System (NES) si popíšeme způsob zobrazení spritů na ploše obrazovky.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (10. 8. 2022): tvorba podnikových aplikací

10 Srpen, 2022 - 00:00
Dnes si představíme rozšiřitelný podnikový software, přemapujeme si klávesnici, přejmenujeme složky a soubory pomocí regulárních výrazů a nakonec si změníme barvy UI v nástrojích Google Docs.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Připojujeme se na sběrnici CAN z Linuxu

9 Srpen, 2022 - 00:00
V tomto článku se dozvíte, jak se připojit na sběrnici CAN z linuxové příkazové řádky pomocí adaptéru USB-CAN Analyzer (V7.10). Podíváme se, jak sběrnice funguje, a pak s ní budeme pracovat.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: nová verze TLP a čínský klon Cobalt Striku

8 Srpen, 2022 - 00:00
V tomto díle Postřehů z bezpečnosti se podíváme na novou verzi Traffic Light protokolu, zranitelnost v parsování URL GoLangem, prolomení šifrovacího algoritmu SIKE a novinky z oblasti Command and control útoků.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Ubuntu 20.04 má nové jádro, HarmonyOS vyšel ve třetí generaci

8 Srpen, 2022 - 00:00
Ubuntu 20.04 LTS dostalo při poslední aktualizaci stejné linuxové jádro jako Ubuntu 22.04 LTS. Firma Huawei představila třetí generaci svého částečně otevřeného operačního systému HarmonyOS.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Intel SGX2 v Linuxu 6.0, MoonRay Renderer od DreamWorks bude open-source

7 Srpen, 2022 - 00:00
KDE opravuje tři prioritní chyby, ovladač pro RGB klávesnice notebooků Asus a Thunderbolt pro Intel Raptor Lake v Linuxu 6.0, Vulkan ovladač Intelu již brzy s ray-tracingem, vyšlo NetBSD 9.3.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Úpadek a pád Intelu, aneb Když náročnost vývoje a výroby přesáhne možnosti jedné firmy

5 Srpen, 2022 - 00:00
V každém oboru lidské činnosti dříve či později začne ubývat výrobců schopných držet krok se špičkou vývoje. V posledních letech není zářnějšího příkladu, který to ilustruje, než je zoufalé trápení společnosti Intel.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Lexikální a syntaktická analýza zdrojových kódů programovacího jazyka Python (2.část)

4 Srpen, 2022 - 00:00
Dnes si nejdříve řekneme, jak jsou tokenizovány pythonovské bloky. Následně se budeme zabývat konstrukcí a zobrazením abstraktního syntaktického stromu (AST). Nakonec si ukážeme, jak lze AST přeložit a spustit.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (3. 8. 2022): úprava PDF a klient pro YouTube

3 Srpen, 2022 - 00:00
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si zobrazíme text přehrávané skladby na ploše, zkomprimujeme si obrázky, spojíme dohromady PDF dokumenty a přehrajeme si v soukromí videa z YouTube.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Lexikální a syntaktická analýza zdrojových kódů programovacího jazyka Python

2 Srpen, 2022 - 00:00
V tomto článku o jazyku Python si řekneme, jak je možné s využitím standardní knihovny Pythonu provádět lexikální i syntaktickou analýzu zdrojových kódů napsaných v Pythonu, včetně konstrukce a zobrazení AST (abstraktního syntaktického stromu).
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Nox na otevřeném enginu, pokemonní hra v terminálu

2 Srpen, 2022 - 00:00
RPG Nox z dílny Westwood Studios ožila na moderních platformách díky otevřenému enginu OpenNox. V Pokete najdete stvoření podobná Pokémonům. Bottles je nově postaven na forku Wine od Valve.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Průběžně aktualizovaná OpenMandriva Lx ROME, Fedora nechce licenci CC0

1 Srpen, 2022 - 09:00
OpenMandriva Lx ROME je průběžně aktualizovaná edice distribuce OpenMandriva. Fedora oznámila, že nedovolí zdrojový kód pod licencí CC0. Bylo vydáno Pop!_OS Linux 22.04 pro zařízení Raspberry Pi 4.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: Akamai proti DDoS útokům

1 Srpen, 2022 - 00:00
V tomto díle Postřehů se podíváme, jak blokuje Akamai DDoS útoky, dále na aktualizace LibreOffice, zranitelnosti v produktech Atlassian, v CMS Drupal a na Google, který si až za dva roky vychutná cookies.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

GNOME bude varovat při vypnutém Secure Bootu, vyšel nový Winamp

31 Červenec, 2022 - 00:00
Linux 5.20 nabídne podporu Qualcomm Snapdragon 8cx Gen3 z ThinkPadu X13s, KDE vylepšuje Discover či Spectacle, vývojová verze Wine 7.14, Intel se propadl do ztráty.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Vulkan: swapchain a prezentace na obrazovku

29 Červenec, 2022 - 00:00
Minule jsme vytvořili třídu VulkanWindow. Tématem dneška bude swapchain, tedy objekt pro zobrazování výsledků rendrování v okně. Ten nám poskytuje schopnost zobrazit výsledky rendrování na surface.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Novinky pro Linux 5.20: GPU patche Intel Meteor Lake, podpora AMD Radeon RDNA3

29 Červenec, 2022 - 00:00
Do Linuxu 5.20 se také dostane podpora nejnižších napájecích stavů pro Intel CPU s AMX, refactoring v projektu nouveau a možná jej stihnou i patche pro zvukovou část AMD Raphael / Zen4 CPU.
Kategorie: GNU/Linux & BSD