ROOT.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 1 min 33 sek zpět

Jet v akci: mezinárodní e-shop za čtyři hodiny popáté

31 Březen, 2023 - 08:00
Další týden je pryč a malá reality show se překlopila do své druhé poloviny a pomelu se již začíná blížit ke svému konci. V dnešní již pátém dílu vytvořím nákupní košík.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Co přinese Linux 6.4: efektivnější CPU AMD, stopka některým starým distribucím

31 Březen, 2023 - 00:00
Ovladač pro AMD P-State Guided Autonomous Mode, konec sysfs obezličky pro velmi staré distribuce, Intel znovu zkoušející protlačit Linear Address Masking a několik drobností z dřívějška.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Téměř každá síť se setkala s únosem BGP, musíme se bránit, znělo na Peering Days

30 Březen, 2023 - 00:00
V bulharské Sofii probíhá devátý ročník putovní evropské konference Peering Days, kterou společně organizují český, rakouský a maďarský peeringový uzel. První konferenční den se hovořilo především o bezpečnosti.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Detekce velikosti hodnot uložených v operační paměti a spravovaných interpretrem Pythonu

30 Březen, 2023 - 00:00
V ekosystému jazyka Python je mnohdy užitečné zjistit, jaký objem operační paměti zabírají hodnoty (objekty), s nimiž se v aplikacích psaných v Pythonu pracuje. Kupodivu se nejedná o zcela triviální úlohu.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

GNOME 44: lepší rychlá nastavení a přehled o aplikacích na pozadí

29 Březen, 2023 - 00:00
Jarní vydání GNOME doplňuje Bluetooth do rychlých nastavení a přidává přehled o desktopových aplikacích bežících na pozadí. Dialog pro výběr souboru umí zobrazení v mřížce a správce souborů Nautilus stromové zobrazení.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (29. 3. 2023): uložte si zajímavé články na později

29 Březen, 2023 - 00:00
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme aplikaci pro ukládání článků pro pozdější přečtení, upravíme si metadata v PDF dokumentech, stáhneme si videa z YouTube a vytvoříme si jednoduché animace.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Vývoj pro ZX Spectrum: dokončení realizace příkazu PLOT

28 Březen, 2023 - 00:00
Dokončíme poměrně rozsáhlé téma, kterému jsme se věnovali minule i předminule. Jedná se o vlastní implementaci podprogramu v assembleru mikroprocesoru Zilog Z80, jenž bude napodobovat příkaz PLOT ze Sinclair BASICu.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Ne, umělé inteligence se fakt nebojím

28 Březen, 2023 - 00:00
O tak zvané umělé inteligenci se hodně mluví a téma velice silně proniklo i mezi laickou veřejnost. Ale mě osobně nejvíc fascinuje, jak je internet plný vizí, jak momentálně nejznámější jazykový model dokáže nahradit vývojáře.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: novináři dostali flash disky obsahující výbušninu

27 Březen, 2023 - 00:00
V dnešním díle Postřehů se podíváme na zdraví a životu nebezpečné USB flash disky, zranitelnost umožňující získat původní obsah z „oříznutých“ obrázků nebo konec tržiště BreachForums.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Ubuntu Touch OTA-25 je poslední na Ubuntu 16.04, jediný kandidát na šéfa Debianu

27 Březen, 2023 - 00:00
Na vedoucího projektu Debian kandiduje poprvé v historii pouze jediný člověk. Vydání operačního systému Ubuntu Touch OTA-25 je poslední postavené na Ubuntu 16.04. Linuxová distribuce Tails 5.11 snižuje nároky na paměť použitím modulu zRam.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

AMD FSR3 též open-source, ještě lepší Direct3D 12 nad Vulkanem, díky VKD3D 1.7

26 Březen, 2023 - 01:00
Přechod openSUSE Tumbleweed na GCC 13 začal, AMDGPU se připravuje na eDP 1.5 panely s 6,75Gbit/s linkami, další kód pro Meteor Lake míří do Linuxu 6.4, AMD FidelityFX Super Resolution 3 s MIT licencí.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Jet v akci: mezinárodní e-shop za čtyři hodiny počtvrté

24 Březen, 2023 - 10:00
Dnešním dílem se zcela završí první fáze a to vytváření produktového katalogu. Do necelé půl hodiny (když nepočítám úvod, titulky částí atd) se mi podařilo dostat dost zajímavých věcí a fakticky první část projektu.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Intel na hraně historického zlomu: ztratil výsadní postavení a už ho nezíská

24 Březen, 2023 - 01:00
Před 7 lety bych si na akcie Intelu vsadil. Před 7 měsíci bych přemýšlel, zdali neprodat. Před 7 dny bych nevěřil, že dnes napíšu tyto řádky. Raja Koduri skončil, a to je jen začátek.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Načítání a ukládání dat uložených v N-rozměrných polích v jazyku Go

23 Březen, 2023 - 01:00
Popíšeme si knihovnu nazvanou npyio, která slouží pro načítání a ukládání n-rozměrných polí (typicky vektorů a matic) do souborů ve formátu NPY. Ten byl primárně vytvořen pro potřeby Numpy, ale používá se i jinde.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (22. 3. 2023): rychlé stahování ve více vláknech

22 Březen, 2023 - 07:30
Dnes si představíme nástroj pro tvorbu stop motion animací, budeme psát zdrojový kód pomocí hybridního editoru a vyzkoušíme si generování obrázků s pomocí modelu hlubokého učení Stable Diffusion.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Wazuh: nástroj pro správu informací o událostech a zabezpečení (SIEM)

22 Březen, 2023 - 01:00
Každý, kdo spravuje více serverů, se jistě již někdy setkal s požadavkem na informace o stavu jejich zabezpečení, soulad se standardy, řešení zranitelností a také třeba na přehled nainstalovaného softwaru.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

SSD už se také padělají, v Číně se objevily falešné Samsung SSD 980 Pro

22 Březen, 2023 - 01:00
Falešné disky nejsou úplně novinka – jednu dobu byl známý případ zákeřných externích HDD, v nichž byla uvnitř jen malá flashová klíčenka, která lhala o své kapacitě a data, na která už nestačila, prostě zahazovala.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Vývoj pro ZX Spectrum: vlastní vykreslovací subrutiny potřetí

21 Březen, 2023 - 01:00
Dnes si ukážeme, jak v assembleru mikroprocesoru Zilog Z80 realizovat operaci typu PLOT. Jedná se o standardní příkaz Sinclair BASICu pro vykreslení jediného pixelu na obrazovku. Není to ovšem zcela triviální operace.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Nový ORM framework pro Kotlin?

20 Březen, 2023 - 10:00
Pokud máte averzi na vznik nových frameworků, tohle raději dál ani nečtěte. Ostatní laskavé čtenáře upozorňuji, že zde chystám představit především návrh API pro modelování databázových dotazů v deklarativním stylu.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: studio stojící za hrou Stalker pod útokem hackerů

20 Březen, 2023 - 09:00
V dnešním díle Postřehů se podíváme na to, jak unikla data z chystané hry Stalker 2, na vishingové útoky na Androidu, zajímavý zero-day v MS Outlooku a také, že Kali Linux se obléká do nového.
Kategorie: GNU/Linux & BSD