ROOT.cz

Syndikovat obsah Root.cz
Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Aktualizace: 22 min 46 sek zpět

Komiks: paranoia

17 hodin 52 min zpět
Máte někdy takový ten nepříjemný pocit, že vás někdo sleduje? Ať už členové tajné sekty, vláda, marketingoví specialisté nebo třeba mimozemšťani. Buďte rádi, že aspoň svým nejbližším můžete důvěřovat. Nebo ne?
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Hadopi po 11 letech aneb Francie ukazuje, že hon na filmové piráty nemá smysl

14 Srpen, 2020 - 00:00
[4 minuty čtení] Francouzská protipirátská agentura vydala další pravidelnou zprávu o činnosti. Plyne z ní, že za 11 let na každé vybrané euro na pokutách spotřebovala zhruba 1 tisíc eur. Ač by toto číslo mohlo na první pohled působit poněkud nelichotivě (ještě se k tomu vrátíme), dlužno hned úvodem připomenout, že úřad Hadopi nedlouho po svém vzniku přišel o jednu ze stěžejních pravomocí: možnost nařizovat odpojení „zlobivých pirátů“ od internetu. Stalo se tak již v roce 2013, místo odpojování nastoupil právě systém pokut. S ohledem na to se už nikdy nedozvíme, zdali by to mělo větší vliv na vybírané pokuty či efektivnost provozu (a tudíž i náklady na celé Hadopi).
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Babashka: interpret Clojure určený pro rychlé spouštění utilit z příkazového řádku

13 Srpen, 2020 - 00:00
[36 minut čtení] Jazyk Clojure existuje ve třech oficiálně podporovaných variantách. Jednak pro JVM, dále pak o variantu pro CLR a nakonec existuje ClojureScript. Ovšem žádná z těchto variant se nehodí pro psaní utilit pro příkazový řádek. 1. Babashka – interpret Clojure určený pro rychlé spouštění utilit z příkazového řádku
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (12. 8. 2020)

12 Srpen, 2020 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes budeme ovládat LED světla chladiče, pomocí zkratek přizpůsobíme velikost a pozici oken, vyhledáme soubor se zdrojovým kódem dle výrazu a nakonec budeme vizualizovat a analyzovat data. Wraith Master umožňuje ovládat barevná LED světla na chladičích AMD Wraith. Podporuje všechny dostupné režimy a nastavení, která lze pro chladič použít. Konfigurace RGB LED je uložena v paměti zařízení, v případě odinstalace programu je nastavení ponecháno. V současné době je možné konfigurovat pouze pro chladiče Wraith Prism.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Rozhraní mezi nástrojem jq a programovacím jazykem Python

11 Srpen, 2020 - 00:00
[29 minut čtení] Minulý týden jsme se seznámili s nástrojem jq, který slouží pro zpracování dat uložených ve formátu JSON z příkazové řádky. Tento nástroj, resp. jeho DSL lze ovšem použít i ve skriptech psaných v Pythonu. 1. Rozhraní mezi nástrojem jq a programovacím jazykem Python
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Distribuční věstník: DragonFly BSD má nový ovladač pro ext2, Ubuntu 20.04 má první opravné vydání [Stalo se]

10 Srpen, 2020 - 00:00
[2 minuty čtení] DragonFly BSD má nový ovladač pro linuxové souborové systémy. Red Hat nevydal zrovna nejzdařilejší aktualizaci. Vyšlo první opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS „Focal Fosa“. Na Chrome OS bude možné spouštět aplikace pro Windows. Vývojářský tým DragonFly BSD oznámil dostupnost nového ovladače, který importoval z FreeBSD. Tento ovladač bude do budoucna používán pro práci s linuxovými souborovým systémem ext2. Kromě toho také podporuje čtení ext4. Nový ovladač ext2 tak nahradí dosud používaný ext2fs, který byl známý tím, že měl spoustu drobných nedostatků.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: máme vaše data!

10 Srpen, 2020 - 00:00
[3 minuty čtení] Dnes se podíváme na několik útoků ransomware z poslední doby. Uvidíme, jestli se vyplatí výkupné zaplatit, nebo ušetřit a data obnovit ze zálohy. A samozřejmě nesmí chybět nějaká ta zranitelnost ve WordPressu. Stále větší oblibě se těší útoky ransomware. Poslední dobou se spekuluje, že společnost GARMIN zaplatila miliony výkupného za šifrovací klíč. Společnost byla napadena koncem července a její provoz byl naprosto ochromen.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

SoftBank kvůli ARMu oslovila i Foxconn a TSMC, Kodi 19 přinese podporu AV1 [Stalo se]

9 Srpen, 2020 - 00:00
[4 minuty čtení] Vyšla Mageia 8 Beta 1 s jádrem Linux 5.7.9, Intel chystá 24jádrový Atom Grand Ridge s PCIe 4.0 a DDR5, Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G, pádlo se 108Mpix, 8k videem a cenovkou 40 tisíc Kč. Nově vydaná vývojová verze HTPC balíku Kodi 19 Alpha 1 mezi novinkami konečně přináší též podporu video formátu AV1. Použitý kodek, tedy zde spíše dekodér (o kompresi zpráva o vydání nehovoří vůbec), není specifikován.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

LibreOffice 7.0 přináší rychlejší vykreslování a jednodušší navigaci

7 Srpen, 2020 - 00:00
[2 minuty čtení] LibreOffice s každou další hlavní verzí posouvá laťku blíže Microsoftu, než by se softwarovému gigantovi možná líbilo. Ani sedmička není výjimkou, i díky velkému zlepšení podpory formátů Microsoft Office. Předevčírem vydaná nová hlavní verze kancelářského balíku LibreOffice přináší řadu novinek, z nichž některé jsou dosti podstatné pro českého uživatele. Z tříčtvrteční většiny za novinkami stojí vývojáři sedící v organizacích, které jsou členy poradního sboru LibreOffice (Collabora, Red Hat, CIB a několik dalších), lehce přes čtvrtinu příspěvků přinesli individuální vývojáři pracující na projektu ve svém volnu.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Zpracování dat reprezentovaných ve formátu JSON nástrojem jq

6 Srpen, 2020 - 00:00
[22 minut čtení] V dalším článku o užitečných utilitách určených pro příkazovou řádku se seznámíme s nástrojem nazvaným jq. Tento překvapivě mocný nástroj slouží k provádění různých operací nad daty uloženými ve formátu JSON. 1. Zpracování dat reprezentovaných ve formátu JSON nástrojem jq
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Softwarová sklizeň (5. 8. 2020)

5 Srpen, 2020 - 00:00
[1 minuta čtení] Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si spustíme MacOS 8, podíváme se na českou čtečku informačních kanálů, řekneme si o systému pro osobní projektový management a vyzkoušíme program pro konverzi mediálních souborů. Emulátor operačního systému MacOS 8 z roku 1991. Má předinstalované aplikace, které byly populární před 30 lety jako prohlížeče Netscape a Internet Explorer. Kromě toho zde najdete i několik demoverzí starých her z roku 1997. Jmenovitě to jsou Oregon Trail, Duke Nukem 3D, Civilization II, Alley 19 Bowling, Damage Incorporated, a Dungeons & Dragons. K užitku to asi moc není, ale je zajímavé porovnat, kam se software za poslední tři dekády posunul.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Vytváření vlastních řídicích struktur v jazyce Smalltalk

4 Srpen, 2020 - 00:00
[6 minut čtení] Před téměř 40 lety byl světu představen Smalltalk-80, produkt deseti let vývoje ve firmě Xerox. V článku představíme jednu z jeho zajímavých vlastností – možnost vytvářet vlastní řídicí struktury. Zatímco ve většině běžných programovacích jazyků je řízení běhu programu – větvení a cykly – součástí syntaxe programovacího jazyka, ve Smalltalku (a odvozených jazycích jako je Self a Newspeak) bylo řízení běhu programu přesunuto do standardní knihovny.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Podpora funkcionálního programovaní v jazyku Lua s využitím knihovny Moses (pokračování)

4 Srpen, 2020 - 00:00
[41 minut čtení] Ve druhém článku o knihovně Moses se budeme zabývat funkcemi, které jsou určeny pro zpracování tabulek. Oproti knihovně Lua Fun je nabídka operací implementovaná v knihovně Moses mnohem rozmanitější, proto si ukážeme i více příkladů. 1. Podpora funkcionálního programovaní v jazyku Lua s využitím knihovny Moses (pokračování)
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Distribuční věstník: alfa OpenMandriva Lx 4.2, bezpečnostní návody od IPFire [Stalo se]

3 Srpen, 2020 - 00:00
[2 minuty čtení] Jaký vliv má verze jádra na spotřebu energie? OpenMandriva Lx testuje alfa verzi 4.2. Tým kolem IPFire začal vydávat seriál o bezpečnosti. Tým vyvíjející svobodný operační systém s mikrojádrem Redox nedávno oznámil úspěchy. Distribuce OpenMandriva začala s veřejným testováním alfa verze 4.2. Uživatelé tak mají možnost osahat si novinky nadcházejícího vydání a přispět k jeho vývoji tím, že budou posílat vývojářům chybová hlášení. Tato alfa verze přichází s jádrem 5.7.8 a KDE Plasma 5.19.3. Je ale dost možné, že v ostrém vydání budou ještě novější verze. Nejzajímavější novinkou je ale použití kompresního algoritmu Zstandard, který by měl umožnit rychlejší start systému.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Postřehy z bezpečnosti: zranitelnost v pluginu pro WordPress opravena na druhý pokus

3 Srpen, 2020 - 00:00
[3 minuty čtení] V tomto díle Postřehů se podíváme na dvakrát opravovanou zanitelnost pluginu WordPressu, na problematiku domácích routerů nebo na novou verzi distribuce určené k analýze malware. Přibližně 45 000 instancí WordPressu by mohlo být stále zranitelných kvůli chybě v pluginu wpDiscuz. Jedná se o jeden z pluginů, které lze použít místo výchozího systému pro komentování příspěvků na blogu. Od verze 7 byla do tohoto pluginu přidána možnost přidat ke komentáři také obrázek.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Nvidia nejspíš koupí firmu ARM, vydání GTK4 na spadnutí [Stalo se]

2 Srpen, 2020 - 00:00
[3 minuty čtení] Vyšel Debian 10.5 s opravou Grub2 BootHole, nové instalační obrazy GeckoLinux 999.200729.0, FSCK pro exFAT je na Linuxu podobně rychlý jako ve Windows, Wine 5.14 přináší font Webdings. Jedna konkrétní varianta přisuzující Nvidii snahu o získání divize CPU se opravdu blíží do finálních jednání. Nvidia dle mnohých zdrojů velmi vážně jedná s japonskou společností SoftBank, která aktuálně vlastní ARM.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Komiks: nákupy

1 Srpen, 2020 - 00:00
Dnešní doba nabízí spoustu možností, jak ukojit své nejnezkrotitelnější potřeby nakupovat, hromadit a vlastnit. Ideálně něco novějšího a lepšího, než mají ostatní… nebo než jsme měli my ještě včera.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Intel stále s dual-core Celerony, avšak vývoj je znát

31 Červenec, 2020 - 00:00
[4 minuty čtení] Nové levné procesory Intelu svým výkonem konkurují firemnímu hi-endu z doby, kdy ještě létaly raketoplány. Značka Celeron žije dál, byť v jiném pojetí. Celerony jako značka se u Intelu zrodily s Celeronem 266 na jaře roku 1998 a nebyl to žádný zázrak. Když však dostaly L2 cache a přišel dnes kultovní model Celeron 300A (v mnoha případech přetaktovatelný na 450 MHz), Celeron se stal synonymem pro (relativně) levný procesor, který díky vysokému (pře)taktovacímu potenciálu umožňuje pořídit si velmi výkonné PC za slušné peníze.
Kategorie: GNU/Linux & BSD

Testování nativních funkcí s využitím programovacího jazyka Python

31 Červenec, 2020 - 00:00
[56 minut čtení] V dnešní části seriálu o testování aplikací s využitím Pythonu se budeme zabývat možná poněkud méně známým tématem. Bude se jednat o testování nativních funkcí (či celých nativních knihoven nebo dokonce aplikací) s využitím Pythonu. 1. Testování nativních funkcí s využitím programovacího jazyka Python
Kategorie: GNU/Linux & BSD

CZ.NIC spustil na Slovensku nový DNS anycast, zlepšuje stav v NIX.CZ a NIX.SK

30 Červenec, 2020 - 09:00
[4 minuty čtení] Hlavní motivací pro zprovoznění další části DNS anycastu právě v Bratislavě bylo zlepšení odezev DNS anycastu pro region střední Evropy při dotazování jednoho konkrétního IPv4/IPv6 prefixu. Delší dobu jsme nepsali o upgrade nebo přípravě nových lokalit DNS anycastu pro ccTLD .cz. Je to tím, že máme nové lokality zatím pouze rozjednány, koronakrize nám samotnou realizaci dost komplikuje. Dalším důvodem je, že jsme se v posledních měsících soustředili na upgrade sítě v našich datacentrech, o čemž se ale rozepíšu někdy příště. Přesto máme menší, ale o to zajímavější, novinku ze světa DNS anycastu pro .CZ doménu. Tentokrát nepůjde o žádnou větší instalaci nebo exotickou lokalitu, ale o spuštění DNS serveru u našich nejbližších sousedů, bratrů Slováků.
Kategorie: GNU/Linux & BSD