Lupa.cz - články

Syndikovat obsah Měšec.cz
Měšec.cz - váš průvodce finančním světem
Aktualizace: 19 min 19 sek zpět

Jak často může dodavatel poslední instance měnit ceny a jak od něj přejít k novému dodavateli?

15 hodin 49 min zpět
V čem se liší režim u dodavatele poslední instance od pravidel, která platí, když odebíráte energii od klasického dodavatele? Jak často se mění ceny, jaké budete mít zálohy, do kdy musíte odejít a jak vypovědět smlouvu?
Kategorie: IT News

Náhrada mzdy, nemocenské a další sociální dávky 2022: Jak a o kolik se zvýší?

15 hodin 49 min zpět
Parametry pro výpočet nemocenských dávek se změní, protože od 1. 1. 2022 dojde k valorizaci tzv. redukčních hranic vyměřovacího základu. To znamená, že se bude zohledňovat více peněz, a dávky se tak budou počítat z vyššího příjmu.
Kategorie: IT News

Energetická krize: aktualizovaný přehled nefunkčních dodavatelů energií

21 Říjen, 2021 - 00:00
Průběžně aktualizovaný přehled dodavatelů energií, kteří oznámili konec s jejich obchodováním. Pozor, konec obchodování s energiemi ještě neznamená krach firmy.
Kategorie: IT News

Zavřou vás do blázince nebo dají do izolace kvůli nakažlivé chorobě, kterou nemáte. Jak na odškodnění?

21 Říjen, 2021 - 00:00
Jaký je nárok na odškodnění, když někoho protiprávně převezmou do zdravotního ústavu, např. psychiatrické léčebny? Má to být obdobné odškodnění za protiprávní vazbu, co je tedy třeba zohlednit specifického?
Kategorie: IT News

Kdo bude mít nárok na kompenzaci za drahé energie a proč vláda schvaluje nulovou DPH Evropě navzdory?

20 Říjen, 2021 - 00:00
Některé domácnosti by měly dostat příspěvek jako kompenzaci za vysoké ceny energií. Vláda také plánuje dočasně nastavit nulovou DPH za dodání elektřiny a plynu. A to navzdory tomu, že je to v přímém rozporu s evropskou směrnicí a hrozí za to sankce.
Kategorie: IT News

Má smysl vydědit někoho, kdo stejně nemůže dědit?

20 Říjen, 2021 - 00:00
Vydědění i tzv. dědická nezpůsobilost připravují o dědictví. Má smysl je spojit a tak zdvojit oba postupy a tím zdůraznit, aby někdo nedědil? Je, nebo není to nadbytečné či hloupé?
Kategorie: IT News

Cestovní náhrady za benzín se zvyšují již nyní, ne až na přelomu roku

19 Říjen, 2021 - 00:00
Za natankování při služební cestě dostanete nyní více, i když ztratíte pokladní blok od benzínové pumpy. Zvýšení ceny náhrady se však týká jen jediného druhu benzínu.
Kategorie: IT News

Stavební spoření v říjnu: první spořitelna zvyšuje úrokové sazby spoření (POROVNÁNÍ)

19 Říjen, 2021 - 00:00
Stavební spořitelny se snaží o získání přízně klientů. Postupně mizí poplatek za uzavření smlouvy a už tady máme další vylepšení. Úrokové sazby, kterými jsou úročeny naše vklady, se po dlouhé době vydaly směrem vzhůru. Aktuální porovnání dostupných nabídek.
Kategorie: IT News

Jakými pravidly se řídí dopravní nehody v zahraničí? Zkušenosti, tipy a triky z praxe

18 Říjen, 2021 - 00:00
Pokud dojde k nehodě v zahraničí, je dobré mít se na pozoru. Špatným postupem můžete protistraně nechtěně uznat vinu či se sami připravit o možnost prokázat vinu druhého účastníka.
Kategorie: IT News

Můžete přijít o nájemní byt proto, že ho neužíváte?

18 Říjen, 2021 - 00:00
Skutečnost, že bez vážných důvodů neužíváte byt (nebo jej využíváte jen občas), byla dříve důvodem k výpovědi a skončení nájmu. Jak je to nyní? Lze neužívání bytu použít jako účinný výpovědní důvod z nájmu bytu? Vůči komu?
Kategorie: IT News

Končí další dodavatelé energií: Kolibřík Energie a A-Plus. Potíže čekají Skautskou Energii

16 Říjen, 2021 - 01:00
Další dva dodavatelé ohlásili konec obchodování s energiemi. Nepříjemným problémům musí čelit Skautská Energie, kterou dodavatel nečekaně nechal napospas osudu.
Kategorie: IT News

Na kalkulačky cen energií prozatím nespoléhejte. Nejsou a nemohou být aktuální

15 Říjen, 2021 - 00:00
Rostoucí ceny energií pro spotřebitele znamenají nové ceníky. Dodavatelé je ale mění tak rychle, že se ve srovnávačích objevují se zpožděním. A někdy vůbec. Provozovatelé srovnávačů s tím nic neudělají, většinou ale před tím spotřebitele nevarují.
Kategorie: IT News

Kolik peněz jste svými hlasy ve volbách poslali politickým stranám? A ještě budete posílat?

15 Říjen, 2021 - 00:00
Kandidující strany dostanou příspěvky za hlasy na volební náklady. Které? Ty úspěšné i příspěvek na získané mandáty čili na poslance a na stranickou činnost. Kolik je to peněz? A co všechno ještě stát stranám platí?
Kategorie: IT News

Co dělat, když jste zákazníky skupiny Bohemia Energy? Rady a postupy

14 Říjen, 2021 - 00:00
Stručný průvodce pro zákazníky Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Jak pro ty, co už jsou v procesu odchodu jinam, tak pro ty, co setrvávali u nich.
Kategorie: IT News

Jak to mají poslanci během nemoci s platem a nemocenským?

14 Říjen, 2021 - 00:00
Poslanec se z jednání parlamentu může omluvit v podstatě z jakéhokoliv důvodu a pak pobírá svůj plný plat. Co když si ale poctivě vezme neschopenku? Na jak vysoké zabezpečení a nemocenské dávky má potom nárok?
Kategorie: IT News

Co dělat, když vám skončí dodavatel elektřiny nebo plynu?

13 Říjen, 2021 - 14:36
Skupina Bohemia Energy krachuje. Jak se mají zachovat klienti společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie a kolik mají času na to, aby si našli nového dodavatele?
Kategorie: IT News

Skupina Bohemia Energy končí, o zákazníky se postará náhradní dodavatel

13 Říjen, 2021 - 12:17
Turbulentní změny na trhu s energiemi přináší první oběti. Bohemia Energy ukončí dodávky elektřiny a plynu na českém trhu. Finančně neustála zdražení energií.
Kategorie: IT News

Odvody pro OSVČ v roce 2022: Zvýší se paušální daň a minimální zálohy

13 Říjen, 2021 - 00:00
V roce 2022 se výrazně zvýší minimální odvody na zdravotní a sociální pojištění. Vzroste také záloha, kterou platí podnikatelé v režimu paušální daně.
Kategorie: IT News

Co když máte poškozenou jen jednu stranu vozidla, ale náhradní díly se prodávají po párech?

13 Říjen, 2021 - 00:00
Pokud se vám stane nezaviněná nehoda a viník vám z povinného ručení musí zaplatit opravu motorky, neplatíte většinou vůbec nic. Problém nastane, když se náhradní díly prodávají ve vícebaleních či po párech.
Kategorie: IT News

Inflace šokuje, ale nejspíš ji trumfne stagflace. Co to pro nás znamená?

12 Říjen, 2021 - 00:00
Historie se opakuje. V 70. letech plyn, uhlí a elektrická energie zdražila o polovinu, benzin Super vyskočil ze 4 Kčs na 7,50 Kčs. Inflace v posledních měsících šokuje, a to nejen v Česku.
Kategorie: IT News