Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah
Velmi důležité informace a detaily o internetové bezpečnosti. Poradíme vám s bezpečností na internetu i jak ochránit vaše data.
Aktualizace: 39 min 4 sek zpět

Nezaměstnaní lidé chtějí pomáhat hackerům, aby si přivydělali

20 Duben, 2021 - 14:10
Pandemie koronaviru – a s tím související opatření – připravila celou řadu lidí o práci. Toho si všímají i výzkumníci kyberbezpečnostní společnosti Check Point, kteří začali mapovat na černém internetovém trhu nový nebezpečný trend. Zoufalí lidé se snaží přivydělat si tím, že budou pomáhat hackerům.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři napodobovali Netflix, aby mohli šířit virus

20 Duben, 2021 - 11:36
Bezpečnostní experti neustále kladou lidem na srdce, aby instalovali aplikace z oficiálních zdrojů. I u nich se nicméně mohou uživatelé někdy setkat se škodlivými kódy, jak dokazuje čerstvý případ odhalený výzkumníky z kyberbezpečnostní společnosti Check Point. Ti nalezli virus v aplikaci, která se vydávala za program od Netflixu.
Kategorie: Hacking & Security

NÚKIB varoval po kauze Vrbětice před zvýšeným rizikem kyberútoků v Česku

20 Duben, 2021 - 10:39
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval, že v souvislosti s aktuálními událostmi hrozí zvýšené riziko kybernetických útoků. Upozornění úřad vydal poté, co česká vláda informovala o zapojení příslušníků ruské zpravodajské služby GRU do výbuchů ve Vrběticích v roce 2014.
Kategorie: Hacking & Security

Na Facebook se chystá hromadná žaloba kvůli úniku dat

18 Duben, 2021 - 07:33
Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).
Kategorie: Hacking & Security

Jak byl odemčen zabijákův iPhone? FBI pomohli Australané

16 Duben, 2021 - 16:31
Kauza týkající se iPhonu teroristy Syeda Farooka ze San Bernardina má zajímavou dohru. Teprve nyní – téměř po šesti letech – se ukázalo, že americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) pomáhali s odemčením jablečného smartphonu Australané. Informoval o tom deník The Washington Post.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři chtěli vysát stovkám Čechů bankovní účty

15 Duben, 2021 - 16:31
V posledních dnech se roztrhl pytel s nevyžádanými e-maily, ve kterých se podvodníci vydávají za zaměstnance banky Moneta. Na lep jim přitom podle vyjádření banky sedly stovky Čechů, kteří skutečně mohli přijít o peníze. Pracovníci Monety ale včas zasáhli.
Kategorie: Hacking & Security

Hesla jsou stále na mušce, škodlivé kódy je kradou ve velkém

15 Duben, 2021 - 15:17
Nebývalý zájem o uživatelská hesla ze strany počítačových pirátů evidují již několik měsíců za sebou bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset. Z jejich statistik je patrné, že nejrozšířenější škodlivé kódy na síti se zaměřují právě na krádeže přístupových údajů. V minulém měsíci hesla kradla již více než polovina zachycených virů.
Kategorie: Hacking & Security

Do počítače propašují libovolný virus. Kvůli chybě Windows

14 Duben, 2021 - 15:43
Kritickou zranitelnost v operačním systému Windows odhalili bezpečnostní experti antivirové společnosti Kaspersky. Objevenou trhlinu mohou kyberzločinci zneužít k tomu, aby na cizí PC propašovali prakticky libovolný škodlivý kód. Microsoft naštěstí již vydal aktualizaci, která celý problém řeší.
Kategorie: Hacking & Security

Na zajištění kybernetické bezpečnosti veřejné správy půjdou miliardy

12 Duben, 2021 - 09:36
Na zabezpečení kybernetické bezpečnosti nemocnic a systémů veřejné správy půjde v programovém období 2021 až 2027 z evropských dotací 7,5 miliardy korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Proti předchozímu období je to téměř šestkrát více. Informovalo o tom ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které je za IROP zodpovědné.
Kategorie: Hacking & Security

Falešné testy i potvrzení o očkování za pár tisíc

10 Duben, 2021 - 16:49
V temné části internetu lze bez problému sehnat negativní testy na koronavirus a množí se tam i nabídky k získání potvrzení o očkování. Stačí jen poslat peníze a kontaktní údaje a prodejci pošlou zpět zfalšované dokumenty. Cena za takové služby se pohybuje od 150 do 200 dolarů (3320 až 4427 korun).
Kategorie: Hacking & Security

Jak se ubránit kyberútokům na účty

9 Duben, 2021 - 15:28
Útoků na účty klientů bank přes internet neubývá, kyberlupiči jsou navíc stále více vynalézaví. Bankéři dlouhodobě varují hlavně před podvodnými e-maily a škodlivými viry, kterými se podvodníci snaží od lidí vylákat přístupová hesla, aby jim mohli vysát konta.
Kategorie: Hacking & Security

Telefony mimo provoz, zápisy na papír. Olomoucký magistrát se vzpamatovává z kyberútoku

9 Duben, 2021 - 15:26
Středeční masivní kybernetický útok na datovou síť olomouckého magistrátu nadále vážně ochromuje jeho možnosti. Zvláštní pracovní skupina připravuje fungování administrativy v provizorním režimu. Mezitím týmy IT specialistů pracují na odstranění následků hackerského útoku. Postupně se zprovozňují jednotlivé počítače. Právo o tom v pátek informoval mluvčí magistrátu Michal Folta.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři ochromili olomoucký magistrát, na dva týdny zastavuje agendu

8 Duben, 2021 - 10:24
Počítačová síť olomouckého magistrátu se ve středu stala terčem masivního kybernetického útoku. Do odvolání kvůli tomu zůstávají mimo provoz veškeré agendy, odborníci mapují rozsah napadení.
Kategorie: Hacking & Security

Zákeřný virus WannaCry opět na scéně. Masivně útočí na počítače

7 Duben, 2021 - 13:02
Jako lavina se internetem šířil před třemi roky vyděračský virus WannaCry. Tento škodlivý kód způsobil kolaps drah, benzínek i nemocnic. Ani po letech se na něj však nepodařilo zcela vyzrát, podle analýzy kyberbezpečnostní společnosti Check Point dokonce v letošním roce tento nezvaný návštěvník opět masivně útočí.
Kategorie: Hacking & Security

Platební karta byla zablokována, snaží se podvodníci nachytat důvěřivce

3 Duben, 2021 - 03:30
Počítačoví piráti stále hledají nové cesty, jak se dostat lidem na účet. A co hůř, je stále složitější poznat, že se skutečně jedná o podvod. V jednom z posledních zachycených spamů se útočníci vydávají za bankéře a tvrdí příjemcům podvodného e-mailu, že jejich platební karta byla zablokována.
Kategorie: Hacking & Security

Doxing je na vzestupu, varovali bezpečnostní výzkumníci

1 Duben, 2021 - 11:26
V posledních týdnech evidují kyberbezpečnostní výzkumníci z antivirové společnosti Kaspersky nebezpečný trend, hackeři stále častěji využívají korporátní doxing. Jde o proces, při kterém útočníci neoprávněně shromažďují důvěrné informace o firmě i jejích zaměstnancích, aby je poškodili nebo aby na informacích vydělali.
Kategorie: Hacking & Security

Počet podniků napadnutelných z internetu výrazně stoupl

31 Březen, 2021 - 16:10
Počet tuzemských firem, jejichž řídicí počítačové systémy jsou vystavené riziku napadení z internetu, se od začátku roku zvýšil o 40 procent na téměř 1600. To je zhruba stejně jako před rokem. Zranitelné jsou výrobní firmy, pivovary nebo malé elektrárny. Vyplývá to ze studie bezpečnostní společnosti Soitron.
Kategorie: Hacking & Security

Češi nechtějí vyděračům platit, riziku ztráty dat navzdory

30 Březen, 2021 - 15:22
Vyděračské viry terorizují tuzemské i zahraniční uživatele dlouhé roky. Lidé v Česku ale kyberzločincům za opětovné zpřístupnění dat nechtějí platit, což je značný rozdíl proti zbytku světa. Češi kvůli tomu klidně risknou i ztrátu dat. Vyplývá to z analýzy antivirové společnosti Kaspersky.
Kategorie: Hacking & Security

Bankovní viry jsou na vzestupu, bijí na poplach bezpečnostní experti

30 Březen, 2021 - 11:29
Výrazný nárůst škodlivých kódů, které se snaží okrást lidi o jejich peníze, zaznamenali v posledních týdnech bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset. Nejčastěji se tuzemští uživatelé mohou setkat s bankovním malwarem Cerberus, který se do zařízení dostává prostřednictvím jiných škodlivých kódů.
Kategorie: Hacking & Security

Zacílení na děti se vyplatilo. Podvodníci si přišli na miliardy

29 Březen, 2021 - 13:20
Na internetu číhá na děti a mladistvé celá řada nebezpečí, nebavíme se přitom pouze o sexuálních predátorech, ale také nejrůznějších podvodnících. Ti v obchodech s aplikacemi Apple App Store a Google Play Store nabízeli podvodné aplikace, prostřednictvím kterých si přišli podle bezpečnostních expertů Avastu na 400 milionů dolarů, což odpovídá 8,9 miliardy korun.
Kategorie: Hacking & Security