Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah
Velmi důležité informace a detaily o internetové bezpečnosti. Poradíme vám s bezpečností na internetu i jak ochránit vaše data.
Aktualizace: 53 min 47 sek zpět

Riziko kybernetických útoků v Česku roste, nejhorší je situace v Číně

8 Červenec, 2020 - 14:24
Počítačoví piráti jsou rok od roku aktivnější a používají sofistikovanější útoky. Vyplývá to ze zprávy Avast Global PC Risk Report 2020, která v meziročním porovnání hodnotí stav jednotlivých států, co se zabezpečení a kybernetických hrozeb týče. Podle ní dokonce riziko kybernetických útoků v Česku roste, nejhorší je situace v Číně.
Kategorie: Hacking & Security

Kybernetické hrozby se nevyhýbají ani platformě macOS

7 Červenec, 2020 - 11:23
V souvislosti s bezpečnostními hrozbami se nejčastěji zmiňuje operační systém Windows. Kyberzločinci se na tuto platformu zaměřují jednoduše kvůli tomu, že je nejpopulárnější. To ale neznamená, že by se škodlivé kódy vyhýbaly konkurenčním systémům – záškodníci číhají také na macOS.
Kategorie: Hacking & Security

Facebook, WhatsApp a Telegram nedají údaje uživatelů v Hongkongu

7 Červenec, 2020 - 06:03
Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.
Kategorie: Hacking & Security

Bundleware útočí na počítače od Applu

3 Červenec, 2020 - 13:15
Před zákeřným bundlewarem by se měli mít na pozoru uživatelé počítačů s logem nakousnutého jablka, především tedy majitelé strojů s macOS Catalina. Například instalátor Bundlore obsahuje hned sedm potenciálně nežádoucích aplikací, jak ukázala analýza antivirové společnosti Sophos.
Kategorie: Hacking & Security

Evropská policie prolomila šifrovanou komunikaci zločinců

3 Červenec, 2020 - 10:26
Evropská policie prolomila šifrovanou komunikační síť využívanou organizovaným zločinem, zadrženy díky tomu byly stovky lidí a zabaveny v přepočtu stovky milionů korun a desítky zbraní. Informovala o tom unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.
Kategorie: Hacking & Security

Nebezpečné chyby v routerech jsou opraveny. Ale ne všechny

2 Červenec, 2020 - 14:17
Na konci června se ukázalo, že bezmála osm desítek routerů od společnosti Netgear obsahuje kritickou bezpečnostní chybu, kterou mohou zneužít hackeři. Pro celou řadu modelů již výrobce vydal opravnou aktualizaci, další přístroje si ale na chystaný update ještě počkají.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři se zaměřují na hráče her, varovali bezpečnostní experti

30 Červen, 2020 - 16:11
Pandemie koronaviru uvěznila kvůli mimořádným opatřením v minulých měsících celou řadu lidí doma. Řada z nich se přitom rozhodla zkrátit si dlouhou chvíli hraním her. Toho jsou si vědomi i počítačoví piráti, kteří se právě na hráče zaměřili. Upozornila na to antivirová společnost Kaspersky.
Kategorie: Hacking & Security

Více bezpečnostních programů není zárukou vyšší bezpečnosti

29 Červen, 2020 - 15:45
Bezpečnostní experti neustále upozorňují uživatele na to, jak důležité je počítače i mobilní zařízení chránit antivirovým programem. Řada lidí se ale mylně domnívá, že více bezpečnostních aplikací zajistí vyšší bezpečnost. To ale není pravda, jak upozornili experti z kyberbezpečnostní společnosti Check Point.
Kategorie: Hacking & Security

Tvrdý trest pro ruského hackera, za mřížemi stráví dalších devět let

29 Červen, 2020 - 09:13
Americký soud poslal minulý týden Rusa Alexeje Burkova na devět let do vězení za počítačové zločiny. Obžaloba žádala pro ruského hackera 15 let. Soud přihlédl k tomu, že Burkov si odpykal 4,5 roku ve vazbě v Izraeli, než byl vydán do Spojených států, a pak v USA při čekání na proces. Při dobrém chování by podle agentury AP mohl vyjít na svobodu za tři roky.
Kategorie: Hacking & Security

Kyberúřad zaznamenal při koronakrizi asi o třetinu víc incidentů

28 Červen, 2020 - 04:24
Při koronavirové krizi zaznamenal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) asi třetinový nárůst počtu kybernetických incidentů. Na konferenci o bezpečnosti na Pražském hradě to řekl ředitel NÚKIB Karel Řehka. Obecně se podle něj větší kybernetické incidenty a útoky Česku zatím vyhýbají, například díky pokročilé legislativě. Nebude to ale trvat věčně, dodal.
Kategorie: Hacking & Security

Desítky routerů mají nebezpečnou chybu. Některé se opravy nedočkají

26 Červen, 2020 - 13:45
Na pozoru by se měli mít majitelé routerů od společnosti Netgear. Tyto brány do světa internetu totiž obsahují kritickou bezpečnostní trhlinu, kterou mohou počítačoví piráti zneužít ke vzdáleným útokům. Objevená chyba se týká bezmála osmi desítek různých zařízení, jak varoval český Národní bezpečnostní tým CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.
Kategorie: Hacking & Security

Stalkerware je na vzestupu. Nebezpečné viry útočí i v Česku

25 Červen, 2020 - 11:45
Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset upozornili, že počítačoví piráti stále častěji používají šmírovací viry z rodiny stalkerware. Vzestup přitom není patrný pouze v zahraničí, ale také v tuzemsku, kde tyto mobilní aplikace patří mezi nejrozšířenější hrozby. Experti totiž překvalifikovali sledovací aplikace na malware, byly příliš zneužívané.
Kategorie: Hacking & Security

Údaje uživatelů platformy Telegram unikly na internet

25 Červen, 2020 - 08:53
Do běžně nedostupných částí internetových sítí unikla data o uživatelích internetové komunikační sítě Telegram, která je oblíbená v Rusku i v jiných zemích právě díky obvykle vysoké ochraně osobních údajů a šifrovanému zabezpečení zpráv. Únik podle ruské redakce Deutsche Welle oznámil v úterý portál Kod Durova. Představitelé Telegramu uvedli, že nejméně 60 procent uniklých dat už není aktuální.
Kategorie: Hacking & Security

Hackerských útoků přibývá, útoky cílí na zákazníky českých bank

24 Červen, 2020 - 13:48
Během epidemie koronaviru byly hackerské útoky mírně v útlumu. Bylo to dáno i tím, že počítačoví piráti hledali nové útočné techniky v souvislosti s koronavirovými tématy. V posledních týdnech jsou však stále aktivnější, podle výzkumníků kyberbezpečnostní společnosti Check Point se zaměřili především na zákazníky českých bank.
Kategorie: Hacking & Security

Mobilní aplikace slibují ochranu, ve skutečnosti uživatele šmírují

23 Červen, 2020 - 11:33
Internetem se v posledních týdnech šíří na první pohled legitimní aplikace, které údajně mají uživatele chránit před krádeží či ztrátou mobilního zařízení. Ve skutečnosti ale důvěřivce šmírují. Před aktuální hrozbou varovali bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security

Falešné formuláře a životopisy ukrývají bankovní viry

19 Červen, 2020 - 12:55
V posledních týdnech se doslova roztrhl pytel s falešnými formuláři, dokumenty a životopisy, které šíří počítačoví piráti po síti. Všechny tyto soubory mají přitom jedno společné – ukrývají se v nich bankovní viry, jejichž úkolem je připravit uživatele o peníze. Na aktuální trendy mezi počítačovými piráty upozornili experti z kyberbezpečnostní společnosti Check Point.
Kategorie: Hacking & Security

Austrálie se stala terčem útoku hackerů jiného státu, oznámil premiér Morrison

19 Červen, 2020 - 04:46
Australská vláda a další instituce i podniky jsou právě terčem rozsáhlého kybernetického útoku, vedeného z nejmenovaného státu, uvedl v pátek premiér Scott Morrison. Útok hackerů zasáhl „australské organizace v různých sektorech na všech úrovních“ vlády a správy, ekonomiky, politických organizací, zdravotnictví, poskytovatelů základních služeb a provozovatelů klíčové infrastruktury.
Kategorie: Hacking & Security

Elitní tým CIA podcenil správu počítačových systémů, dat se zmocnili hackeři

17 Červen, 2020 - 14:18
Krádež přísně tajných počítačových hackerských nástrojů z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v roce 2016 umožnila špatná pracovní kultura tamního elitního týmu, který se dostatečně nesoustředil na ochranu vlastních počítačových systémů. Podle listu The Washington Post to uvádí interní zpráva z roku 2017, kterou deníku v úterý poskytl jeden z demokratických senátorů.
Kategorie: Hacking & Security

Kyberzločinci jdou v Česku hlavně po heslech

17 Červen, 2020 - 09:12
Především na přístupové údaje uživatelů cílily v uplynulém měsíci škodlivé kódy v Česku. Získat hesla se počítačoví piráti snažili při polovině kybernetických útoků. Vyplývá to z pravidelné analýzy antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security

Pár tisíc nestačilo. Podvodníci lákají důvěřivce na poukaz ve výši 20 000 Kč

15 Červen, 2020 - 11:49
V uplynulých měsících lákali podvodníci především na sociálních sítích důvěřivé uživatele na tisícové poukazy na nákup ve známých obchodních řetězcích. To bylo ale pravděpodobně neúčinné, a tak kyberzločinci přitvrzují – pod hlavičkou Lidlu nabízí vyšší částky, poukaz rovnou na 20 000 Kč.
Kategorie: Hacking & Security