Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah
Velmi důležité informace a detaily o internetové bezpečnosti. Poradíme vám s bezpečností na internetu i jak ochránit vaše data.
Aktualizace: 46 min 47 sek zpět

Chtěli chránit diskety. Místo toho vytvořili první počítačový virus

19 Leden, 2021 - 16:05
Jak velmi snadno se může ušlechtilá myšlenka zvrtnout v něco škodlivého, se na vlastní kůži mohli přesvědčit před 35 lety bratři Basit Farooq Alvi a Amjad Farooq Alvi z Pákistánu. Chtěli vytvořit nástroj proti nelegálnímu kopírování jejich disket, ve skutečnosti se ale z jejich práce stal první počítačový virus, který se nakonec zcela vymkl kontrole.
Kategorie: Hacking & Security

Trojský kůň Emotet dál terorizuje české a slovenské uživatele

19 Leden, 2021 - 13:56
Po neočekávaném listopadovém pádu z čela žebříčku nejčastějších hrozeb kyberbezpečnostní společnosti CheckPoint se v minulém měsíci opět vrátil na scénu zákeřný trojský kůň Emotet. Podle bezpečnostních expertů jde o vůbec nejrozšířenější počítačovou hrozbu v Česku i na Slovensku.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři nemají s nemocnicemi slitování. Útočí častěji a chtějí více peněz

13 Leden, 2021 - 13:21
Lékaři mají v posledních měsících prakticky po celém světě plné ruce práce s covidovými pacienty. Práci jim navíc komplikují hackeři, kteří s nemocnicemi nemají slitování ani v době pandemie. Nejenže útočí častěji, ale také požadují stále vyšší výkupné.
Kategorie: Hacking & Security

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

13 Leden, 2021 - 08:51
Německé policii se podařilo odhalit a vyřadit z provozu platformu na takzvaném darknetu, na které se prodávaly drogy, falešné úřední dokumenty i bankovky. Informovaly o tom zvláštní policejní útvar a oddělení generální prokuratury, které se zaměřují na kybernetickou kriminalitu. Podle nich šlo o zřejmě největší nelegální internetový obchod na světě. Zadržet se podařilo i jeho provozovatele.
Kategorie: Hacking & Security

Hackerské útoky na nemocnice se vymkly kontrole. Dramaticky jich přibylo

11 Leden, 2021 - 12:19
Dramatický nárůst útoků na zdravotnická zařízení hlásí výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point. Zatímco celosvětově vzrostl útok na jednotlivá odvětví využívající ke své činnosti informační technologie pouze o 22 procent, nájezdů zacílených na zdravotnická zařízení přibylo jen v posledních dvou měsících o 45 procent.
Kategorie: Hacking & Security

Zaplatit mají přes tři miliony. Za spam v datových schránkách padly pokuty

11 Leden, 2021 - 09:22
Nevyžádaná pošta se netýká pouze e-mailů, ale také datových schránek, jak se na vlastní kůži v minulém roce přesvědčili jejich majitelé. Česká pošta, která je provozovatelem systému, jich zachytila desetitisíce. Odesílatele nyní potrestal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutami v celkové výši 3 111 000 Kč. Zástupci úřadu o tom informovali na svých webových stránkách.
Kategorie: Hacking & Security

Podvodné investiční stránky přibývají jako houby po dešti. A bude hůř

8 Leden, 2021 - 11:18
Rychle rostoucí kurzy kybernetických měn nejsou lhostejné ani počítačovým pirátům, jak upozornili bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset. Ti již zachytili první podvodné investiční stránky, které se snaží uživatele připravit o peníze či osobní data. Falešné weby se přitom nyní množí jako houby po dešti.
Kategorie: Hacking & Security

Soud v New Yorku poslal ruského hackera na 12 let do vězení

8 Leden, 2021 - 09:15
Newyorský soud poslal do vězení na 12 let ruského hackera Andreje Ťurina, který se loni v září přiznal k rozsáhlé internetové krádeži osobních dat klientů americké banky JP Morgan Chase. Informovala o tom agentura TASS, podle níž byl verdikt oznámen při pátečním stání, které se konalo po telefonu.
Kategorie: Hacking & Security

Cyberpunk 2077 pro mobily? Jde to, ale pozor na zavirovanou verzi

6 Leden, 2021 - 11:40
Cyberpunk 2077 byl jednou z nejočekávanějších her loňského roku. Přestože jde o titul, který je určen výhradně pro výkonné herní stroje, hrát se dá prostřednictvím cloudových platforem i na chytrých telefonech. Právě toho se ale snaží zneužít počítačoví piráti, kteří již internetem šíří zavirovanou mobilní verzi.
Kategorie: Hacking & Security

Škodlivých souborů loni dramaticky přibylo. Antiviry jich zachytí 360 000 denně

5 Leden, 2021 - 13:29
Nebývale aktivní byly v minulém roce počítačoví piráti, kteří šíří především prostřednictvím internetu škodlivé soubory. Antiviry společnosti Kaspersky jich v uplynulých 12 měsících zachytily o 5,2 procenta více než o rok dříve. To v absolutních číslech znamená, že každý den bylo detekováno 360 tisíc nových škodlivých souborů.
Kategorie: Hacking & Security

Podvodníci oprášili starý trik. Důvěřivce připraví o peníze

5 Leden, 2021 - 09:23
Českým internetem se začal v posledních dnech opět šířit poplašný e-mail, jehož prostřednictvím podvodníci vydávající se za hackery vydírají tuzemské uživatele. Tvrdí, že mají záznam, jak uživatelé sledují erotická videa. Ve skutečnosti jde ale o podvod, který se poprvé na síti objevil již před dvěma roky.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři jdou po hráčích. A vyplácí se jim to

4 Leden, 2021 - 12:10
O tom, že hry jsou velký byznys, se mluví již nějakou dobu. Neplatí to přitom pouze o tvůrcích jednotlivých titulů, ale také o kyberzločincích. Ti si krádežemi herních účtů a výher přijdou na stovky miliard dolarů. Upozornili na to bezpečnostní experti z antivirové společnosti Kaspersky.
Kategorie: Hacking & Security

Očkování proti covid-19 hraje do karet počítačovým pirátům

2 Leden, 2021 - 06:48
Prakticky celá Evropa začala minulý týden očkovat proti covidu-19. Vakcína představuje především naději, že by se mohl hektický život plný opatření proti šíření koronaviru vrátit k normálu. Zároveň ale očkování – a pochopitelně zájem o něj – hraje do karet počítačovým pirátům. Upozornila na to kyberbezpečnostní společnost Check Point.
Kategorie: Hacking & Security

Microsoft přiznal, že se hackeři dostali k jeho zdrojovým kódům

1 Leden, 2021 - 20:41
Americká technologická společnost Microsoft oznámila, že útočníci v rámci nedávné masivní hackerské kampaně pronikli hlouběji do jejích systémů, než se dosud předpokládalo. Podle firmy získali přístup k některým zdrojovým kódům jejího softwaru, které však nebyli schopni pozměnit. Informovala o tom agentura AP.
Kategorie: Hacking & Security

Co přinesly počítačové technologie ve druhé dekádě

1 Leden, 2021 - 04:57
Počítačový svět se za poslední desetiletí značně proměnil. Vedle nových počítačů a mobilů hrály prim především sociální sítě, 3D tisk či internet věcí. Nebývalý nárůst zaznamenaly také kybernetické útoky, které se nevyhýbaly ani státní správě a vládním organizacím.
Kategorie: Hacking & Security

S koronavirovými vakcínami se na černém trhu roztrhnul pytel

30 Prosinec, 2020 - 08:51
Jako houby po dešti se začaly na internetovém černém trhu množit nabídky koronavirových vakcín. Jednu vakcínu si prodejci cení zhruba na pět tisíc korun. Upozornili na to výzkumníci z kyberbezpečnostní společnosti Check Point, kteří však varují, že může jít také o podvod.
Kategorie: Hacking & Security

Nebezpečný bankovní trojan opět na scéně, umí obejít zabezpečení přes SMS

29 Prosinec, 2020 - 12:29
Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset varovali, že v uplynulých týdnech začali kyberzločinci opět hojně nasazovat bankovní trojan Triada, který představuje hrozbu pro zařízení s operačním systémem Android – tedy především pro chytré telefony a tablety. Dovede dokonce obcházet zabezpečení online bankovnictví prostřednictvím SMS zpráv.
Kategorie: Hacking & Security

Špionážní malware útočí na hesla českých uživatelů

29 Prosinec, 2020 - 09:27
Nejrozšířenější kybernetickou hrozbou zůstaly v uplynulém měsíci škodlivé kódy, které kradou hesla uložená v prohlížečích. Vůbec nejvíce se tuzemští uživatelé potýkali s trojským koněm Spy.Agent.AES, který stál takřka za každým pátým útokem. Vyplývá to z analýzy antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security