Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah Novinky.cz - Bezpečnost
Novinky.cz - zpravodajský server
Aktualizace: 8 min 24 sek zpět

WannaCry přiměl britskou vládu investovat 21 miliónů liber do zabezpečení zdravotnictví

21 Červenec, 2017 - 18:06
Ničivý útok ransomwaru WannaCry ochromil v květnu značnou část zdravotnických zařízení na britských ostrovech. Britská vláda bude proto investovat 21 miliónů liber (620 miliónů korun) do lepšího zabezpečení počítačových sítí zdravotnických zařízení Národní zdravotní služby (NHS).
Kategorie: Hacking & Security

Ve Švédsku bijí na poplach, citlivé údaje miliónů lidí se objevily i v Česku

21 Červenec, 2017 - 10:30
Švédská Bezpečnostní policie (Säpo) prověřuje možný únik dat, s nimiž nakládají švédské vládní úřady. Důvodem je podle listu Dagens Nyheter to, že dopravní správa Transportstyrelsen dopustila únik dat o řidičích a autech registrovaných ve Švédsku. Data se měla dostat mimo jiné do České republiky, konkrétně k pracovníkům české pobočky společnosti IBM, která pro švédský úřad zajišťovala IT služby.
Kategorie: Hacking & Security

Americké jaderné elektrárny má před hackery ochránit nový zákon

14 Červenec, 2017 - 15:47
Od května eviduje americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a FBI zvýšený počet pokusů o kybernetický útok na jaderné elektrárny. Jejich zabezpečení je podle některých senátorů zastaralé.
Kategorie: Hacking & Security

Zaplaťte, jinak odhalíme vaše soukromí. Vyděračský virus cílí na mobily a tablety

14 Červenec, 2017 - 13:15
Český Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ varoval před novým vyděračským virem, který podle nejstřízlivějších odhadů ohrožuje tisíce uživatelů operačního systému Android. Pokud oběti tohoto škodlivého kódu nezaplatí výkupné, útočníci zveřejní soukromá data z napadeného zařízení.
Kategorie: Hacking & Security

Kritické chyby jsou v programech Microsoftu i Adobe. Mohou je zneužít kyberzločinci

14 Červenec, 2017 - 11:31
Flash Player, Internet Explorer, ale například i operační systém Windows. Ve všech těchto produktech byly objeveny kritické bezpečnostní chyby. Záplaty jsou naštěstí již k dispozici, a tak by je měli uživatelé co nejdříve nainstalovat. V opačném případě se vystavují riziku útoku kyberzločinců.
Kategorie: Hacking & Security

Máme důležitou zprávu, tvrdí podvodníci. Pak důvěřivce oberou

12 Červenec, 2017 - 08:43
Za bankéře se vydávají počítačoví piráti v nevyžádaných e-mailech, které kolují v posledních dnech českým internetem. Snaží se přitom vylákat z důvěřivců přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Před novým podvodem varovala Česká spořitelna.
Kategorie: Hacking & Security

Virus infikoval milióny zařízení. Hackerům vydělal velké peníze

11 Červenec, 2017 - 10:53
Na pořádný balík peněz si přišli v uplynulých dvou měsících neznámí počítačoví piráti, kterým se podařilo infikovat více než 14 miliónů mobilů a tabletů s operačním systémem Android. Vydělávali především na zobrazování nevyžádané reklamy. Upozornila na to bezpečnostní společnost Check Point.
Kategorie: Hacking & Security

Nebezpečné triky počítačových pirátů

10 Červenec, 2017 - 11:58
Kyberzločinci se snaží neustále hledat nové cesty, jak se dostat lidem do PC. V posledních měsících jejich snahy stále častěji směřují také k chytrým telefonům. Často jim přitom nejde pouze o získání citlivých dat, důmyslné podvody jim vydělávají velké peníze.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři pronikli do amerických elektráren

7 Červenec, 2017 - 13:10
Hackeři operující ve prospěch cizího státu nedávno pronikli do nejméně tuctu amerických elektráren včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Napsala to v pátek agentura Bloomberg s odvoláním na informované americké činitele. Útok podle nich vyvolává podezření, že hackeři hledají slabá místa v rozvodu elektrické energie.
Kategorie: Hacking & Security

Lék na vyděračský virus? Piráti chtějí za univerzální klíče milióny

7 Červenec, 2017 - 13:02
Na konci června zasáhla hned několik zemí světa masivní vlna vyděračského viru Win32/Diskcoder.C Trojan. Útočníci však kvůli školácké chybě nevydělali ani korunu. Napravit se to snaží nyní, kdy na černém trhu nabízejí k prodeji univerzální klíče za milióny korun.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři ukradli milióny korun z obří bitcoinové burzy

7 Červenec, 2017 - 07:34
Hackeři napadli jednu z pěti největších burz pro obchody s kybernetickou měnou bitcoin Bithumb, která působí v Jižní Koreji. Podle prohlášení burzy hackeři ukradli data uživatelů a peníze v objemu miliard wonů (desítek miliónů Kč), uvedl server rttnews.com.
Kategorie: Hacking & Security

Obří kybernetický útok byl na spadnutí. Policie ho zarazila

5 Červenec, 2017 - 09:55
Ukrajinská kybernetická policie spolu s experty tajné policie SBU zabránili v úterý druhé etapě počítačového útoku na Ukrajinu. Na Facebooku to v noci na středu oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Odborníci se stále snaží odhalit, kdo byl za předchozím útokem, který minulý týden začal napadením počítačů ukrajinských firem a institucí, než se rozšířil po celém světě.
Kategorie: Hacking & Security

Nebezpečný Chromex je opět na scéně, varovali počítačoví experti

4 Červenec, 2017 - 14:36
Počítačoví piráti začali v minulých týdnech opět hojně šířit trojského koně zvaného Chromex. Ten se držel na předních příčkách žebříčku s nejrozšířenějšími kybernetickými hrozbami ještě v dubnu, pak se však stáhl do ústraní. V červnu však přišla další vlna útoků, ve kterých hrál Chromex opět hlavní roli.
Kategorie: Hacking & Security

Podle Ukrajiny mají v útoku vyděračského viru prsty ruské tajné služby

2 Červenec, 2017 - 20:43
Do počítačového útoku vyděračským virem na Ukrajinu z 27. června byly zapojené ruské tajné služby a jejich cílem bylo zničit důležitá data a vyvolat paniku. V prohlášení to o víkendu uvedla ukrajinská tajná služba SBU.
Kategorie: Hacking & Security

Útočníci se dostanou do PC přes Skype. Využijí kritickou chybu

30 Červen, 2017 - 09:34
Český Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ varoval před nově objevenou zranitelností, kterou obsahuje populární komunikační program Skype. Oprava je naštěstí již k dispozici, a tak by uživatelé s její instalací neměli otálet.
Kategorie: Hacking & Security

Vyděračský virus byl jen zástěrka. Hlavním cílem byla ukrajinská infrastruktura

30 Červen, 2017 - 08:12
Hlavním cílem rozsáhlého kybernetického útoku, který v úterý zasáhl kromě ukrajinských a ruských podniků i západní Evropu a Spojené státy, byla ukrajinská infrastruktura. Agentuře Reuters to řekl vysoký představitel ukrajinské policie. Hackeři prý pravděpodobně instalovali škodlivý malware, který využijí pro budoucí sabotáže.
Kategorie: Hacking & Security

Řádění vyděračského viru stále pokračuje. Kvůli nedostatečnému zabezpečení

29 Červen, 2017 - 09:05
Svět zažil tento týden jeden z největších útoků vyděračských virů v celé historii počítačů. Přestože se podle některých zahraničních zdrojů podařilo řádění záškodníka zvaného Win32/Diskcoder.C Trojan zastavit, bezpečnostní experti společnosti Check Point upozornili na to, že vyhráno rozhodně ještě není.
Kategorie: Hacking & Security

První ransomware existoval už v roce 1989. Největší neplechu způsobil WannaCry

28 Červen, 2017 - 14:58
Škodlivý software, který omezuje nebo zabraňuje uživateli přístup k počítači nebo souborům a který v úterý ochromil počítače po celém světě, se obecně označuje jako ransomware (z anglického ransom - výkupné). Za obnovení přístupu totiž požaduje výkupné, zpravidla v digitálních měnách (často bitcoinech), aby se zamezilo možnosti vysledovat platbu.
Kategorie: Hacking & Security

Masivní kybernetický útok nevyšel. Útočníci kvůli školácké chybě nevydělají ani korunu

28 Červen, 2017 - 08:59
V úterý se začal internetem jako lavina šířit nový vyděračský virus Win32/Diskcoder.C Trojan. Útočníkům se však tento škodlivý kód nevyplatí, protože udělali školáckou chybu. Z napadených strojů tak nedostanou ani korunu.
Kategorie: Hacking & Security

Svět zasáhl nový útok vyděračského viru. Česko je mezi deseti nejpostiženějšími zeměmi

27 Červen, 2017 - 20:20
Bankovní sektor, energetické i poštovní společnosti. Počítače ve zmiňovaných institucích, ale i v domácnostech zasáhl v úterý masivní útok vyděračských virů. Nejvíce postižena je Ukrajina, do žebříčku deseti zemí, ve kterých virus řádil nejvíce, se nicméně dostala také Česká republika. Celý útok se velmi podobá epidemii viru WannaCry, která vypukla v polovině května.
Kategorie: Hacking & Security