Novinky.cz - bezpečnost

Syndikovat obsah Novinky.cz - Bezpečnost
Novinky.cz - zpravodajský server
Aktualizace: 1 min 24 sek zpět

Mobilního ransomwaru dramaticky přibylo, varovali bezpečnostní experti

5 hodin 29 min zpět
Vyděračské viry, které jsou označovány souhrnným názvem ransomware, dokážou pěkně potrápit majitele klasických počítačů. Stejnou neplechu ale dokážou udělat tito nezvaní návštěvníci také ve smartphonech a tabletech. A právě na mobilní zařízení se zaměřují kyberzločinci stále častěji, jak upozornili bezpečnostní experti antivirové společnosti Kaspersky Lab.
Kategorie: Hacking & Security

Microsoft koupí společnost Hexadite za 100 miliónů dolarů

25 Květen, 2017 - 11:20
Americký softwarový gigant Microsoft se dohodl, že zaplatí 100 miliónů dolarů (2,4 miliardy Kč) za převzetí společnosti Hexadite, působící v oblasti kybernetické bezpečnosti. Informoval o tom izraelský finanční server Calcalist.
Kategorie: Hacking & Security

České nemocnice jsou na útoky ransomware zoufale nepřipraveny, varuje expert

24 Květen, 2017 - 17:23
Česká republika má štěstí, že nebyla v hledáčku tvůrců škodlivého kódu WannaCry. Tuzemská zdravotnická zařízení by dopadla hůře než v Británii.
Kategorie: Hacking & Security

Statisíce počítačů jsou stále zavirované. Napravit to má WannaKey

23 Květen, 2017 - 14:02
Šíření škodlivého kódu WannaCry se sice podařilo zastavit, tento nezvaný návštěvník však přesto zvládl za pouhých pár hodin nakazit na 300 000 počítačů v různých koutech světa. A drtivá z nich bohužel zůstává stále uzamčena. Bezpečnostní experti se to nyní budou snažit napravit pomocí nástroje zvaného WannaKey.
Kategorie: Hacking & Security

Hackeři napadli vydavatele amerického deníku USA Today, ohrozili data 18 tisíc zaměstnanců

23 Květen, 2017 - 11:04
Jedno z největších amerických novinových vydavatelství Gannet Co, do jehož portfolia patří i deník USA Today, napadli hackeři a získali citlivá data o 18 tisících současných i dřívějších zaměstnancích. K průniku do vnitřní sítě vydavatelství došlo prostřednictvím phishingové zprávy, kterou pachatel zaslal na oddělení lidských zdrojů společnosti, uvedl server WeLiveSecurity.com.
Kategorie: Hacking & Security

Experti dohlížející na sankce proti KLDR jsou terčem hackerů

22 Květen, 2017 - 23:25
Experti OSN vyšetřující porušování sankčních podmínek uvalených na Severní Koreu jsou terčem kybernetických útoků, za kterými stojí hackeři s velmi dobrým přehledem o jejich práci. OSN to uvádí v interním varovném e-mailu, napsala v pondělí agentura Reuters.
Kategorie: Hacking & Security

Hrdinou být nechtěl. Tento mladík zachraňoval svět před vyděračským virem

22 Květen, 2017 - 12:16
Řádění vyděračského viru WannaCry, který napadl za pouhých pár hodin na 300 tisíc zařízení ve více než 150 zemích světa, zastavil teprve 22letý bezpečnostní expert Marcus Hutchins. Zpráva o jeho boji proti počítačovým pirátům obletěla svět a z něho se stala během pár dní celebrita. On sám britskému deníku The Daily Mail řekl, že o žádné ovace nestál a jsou mu spíše na obtíž.
Kategorie: Hacking & Security

Jednotka 180: Severokorejská úderka kybernetické války, která straší Západ

21 Květen, 2017 - 18:52
Hlavní severokorejská špionážní agentura má svou speciální buňku zvanou Jednotka 180, která stojí za několika nejtroufalejšími a úspěšnými kyberútoky Severní Koreje (KLDR). S odkazem na přeběhlé Severokorejce, úřady i experty na internetovou bezpečnost to uvedla agentura Reuters.
Kategorie: Hacking & Security

Za spam dostala firma rekordní, čtyřmiliónovou pokutu

19 Květen, 2017 - 11:37
Úřad pro ochranu osobních údajů uložil společnosti Eurydikapol rekordní pokutu ve výši 4,25 miliónu korun za šíření nevyžádaných obchodních sdělení, takzvaného spamu. Úřad pokutu uložil v úterý, v pátek o ní informoval mluvčí instituce Tomáš Paták.
Kategorie: Hacking & Security

Virus WannaCry útočil nejvíce v Rusku. Česko je až na spodních příčkách

19 Květen, 2017 - 07:58
Přesně před týdnem se takřka celým světem začal jako lavina šířit vyděračský virus WannaCry. Ten za pouhých pár hodin stihl nakazit více než 300 000 počítačů ve více než 150 zemích světa. Nejvíce se přitom tento nezvaný návštěvník šířil v Rusku, jak ukázala analýza antivirové společnosti Eset.
Kategorie: Hacking & Security

Útok viru WannaCry byl amatérský a plný chyb

17 Květen, 2017 - 14:58
Zatímco velké společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností poukazují na severokorejské stopy nedávného útoku nového vyděračského programu WannaCry, americký magazín Wired si všímá amatérismu, kterého se podle něj strůjci škodlivého softwaru dopustili.
Kategorie: Hacking & Security

V Česku je více než 600 počítačů napadených virem WannaCry

16 Květen, 2017 - 12:23
Vyděračský virus WannaCry má po celém světě více než 300 000 obětí, v Česku je však počet infikovaných strojů výrazně nižší. Nezvaný návštěvník se zabydlel ve zhruba 600 strojích. V úterý to potvrdil český Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ.
Kategorie: Hacking & Security

Ukrajina blokuje nejpoužívanější ruskou sociální síť Vkontakte

16 Květen, 2017 - 11:58
Ukrajinci v úterý zablokovali nejpoužívanější ruskou sociální síť Vkontakte a řadu dalších ruských internetových služeb. Reagují tak na neutichající krizi na východě země. Podle agentury Reuters o tom informoval úřad ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.
Kategorie: Hacking & Security

Za obřím kybernetickým útokem stojí Severní Korea, míní experti

16 Květen, 2017 - 08:18
O víkendu postihl svět jeden z největších kybernetických útoků v historii internetu, celosvětovou počítačovou sítí se začal šířit vyděračský virus WannaCry. Bezpečnostní experti se nyní usilovně snaží zjistit, odkud útok přišel. Stopy údajně vedou do Severní Koreje.
Kategorie: Hacking & Security

První odhady byly příliš střízlivé. Obávaný virus napadl 300 000 strojů

15 Květen, 2017 - 21:00
WannaCry je mezi bezpečnostními experty aktuálně pravděpodobně nejobávanější škodlivý kód. Tento vyděračský virus totiž v rekordně krátkém čase napadl neskutečně velké množství počítačových systémů. Nyní se navíc ukázalo, že první odhady byly příliš střízlivé a postižených uživatelů je daleko více. Informoval o tom v pondělí britský deník The Daily Mail.
Kategorie: Hacking & Security

Windows XP dostala po letech důležitou aktualizaci

15 Květen, 2017 - 19:39
Operační systém Windows XP šel do důchodu už před třemi roky, společnost Microsoft pro něj tehdy oficiálně ukončila podporu. Nyní se však zástupci amerického softwarového gigantu odhodlali k nečekanému kroku – vydali velmi důležitou aktualizaci. S její instalací by uživatelé neměli v žádném případě otálet.
Kategorie: Hacking & Security

Státní správu v Česku zatím kybernetický útok nezasáhl

15 Květen, 2017 - 16:41
Státní správu ani jiné systémy důležité pro chod státu zatím současný masivní kybernetický útok nezasáhl. Bezpečnostní radu státu o tom v pondělí odpoledne informoval vládní zmocněnec pro kyberbezpečnost Dušan Navrátil.
Kategorie: Hacking & Security

Vyděračský virus WannaCry má vylepšeného následovníka. Už se šíří internetem

15 Květen, 2017 - 12:14
Obavy bezpečnostních expertů se potvrdily. Vyděračský virus WannaCry, který infikoval na konci minulého týdne během pouhých pár hodin na 200 tisíc zařízení ve více než 150 zemích světa, se objevil na internetu ve vylepšené verzi. Zastavit ho bude složitější, než tomu bylo v prvním případě.
Kategorie: Hacking & Security

Ostražitost je namístě. Jak se bránit před ransomwarem

15 Květen, 2017 - 03:30
Před vyděračskými viry, které jsou označovány souhrnným názvem ransomware, varují bezpečnostní experti již několik posledních let. Teprve škodlivý kód WannaCry na konci minulého týdne ukázal, jak skutečně nebezpeční mohou tito nezvaní návštěvníci být. Podceňovat obranu se tak nemusí vůbec vyplatit.
Kategorie: Hacking & Security

Zkolabovaly dráhy, benzínky i nemocnice. Kvůli jedinému viru

14 Květen, 2017 - 20:46
Jediný škodlivý kód ukázal, jak zranitelný je moderní svět, který je závislý na počítačích a internetu. Kvůli vyděračskému viru WannaCry totiž zkolabovaly systémy drah, benzínek i nemocnic. Počty postižených již překonaly dvousettisícovou hranici, uvedla agentura Reuters.
Kategorie: Hacking & Security