VIRY.CZ

Syndikovat obsah
Když se havěť stává obětí
Aktualizace: 10 min 28 sek zpět

Droga Krokodil pohltila celé Česko a Slovensko! VIDEO ZDE!

18 Duben, 2014 - 00:27

Pokud používáte Facebook a mezi příspěvky přátel vidíte i „Droga Krokodil pohltila celé Česko a Slovensko! VIDEO ZDE!„, pak se tito přátelé stali obětí tzv. clickjackingu…Obvykle se pro clickjacking na Facebooku zneužije téma, které bude pro řadu lidí lákavé. Třeba něco morbidního nebo šokujícího (nedávno například video s probuzeným M. Schumacherem). „Droga Krokodil“ se celkem rozmohla, tudíž jsem se rozhodl napsat tuto novinku Ač se vám to celé prezentuje jako video s dostatečně velkým tlačítkem pro spuštění, kliknutím myši pouze potvrdíte, že se vám to líbí a očekávaného videa se nedočkáte. Výsledkem je, že se tato informace typu „To se mi líbí“ objeví i u vašich přátel a ti si stejné video pochopitelně nenechají ujít. A tak se to opakuje stále dokola, až se daná věc líbí desítkám tisíc lidí. Vedlejším efektem je, že se vám mezi novinky na Facebooku mohou dostat i další dementní sdělení, která jsou publikována na shodné stránce, která byla nevědomky označena za oblíbenou.

Celý fígl clickjackingu spočívá v tom, že myší klikáte na neviditelné tlačítko „To se mi líbí“, které neustále „vláčíte“ za kurzorem myši, ať s ním pohnete kamkoliv. Tlačítko je transparentní (průhledné), tudíž opticky to vypadá, že opravdu klikáte na video, které se tak snažíte spustit. To ukazuje i obrázek níže:

Vše nasvědčuje tomu, že kliknutím spustíte očekávané video… …ve skutečnosti ale klikáte na běžně neviditelné tlačítko „To se mi líbí“!

Na obrázku hned na touto větou pak vidíte realitu, kterou vám prohlížeč za normálních okolností zatají – klikáte na tlačítko „To se mi líbí“!

Těmhle oblbovačkám se můžete vyhnout dvěma způsoby:

 • Nebudete věřit každé zprávě, kterou uvidíte speciálně na Facebooku bez ohledu na to, kdo ji napsal,
 • nebo si do prohlížeče doinstalujete doplněk, který nejčastější metody clickjackingu odhalí.

Třeba v případě Mozilla Firefox si lze stáhnout doplňek s názvem Clickjacking Reveal, který tahle neviditelná tlačítka uživateli odkryje a ten pak již ví, na co v reálu kliká. Tedy přesně tak, jak ukazuje poslední obrázek.

The post Droga Krokodil pohltila celé Česko a Slovensko! VIDEO ZDE! appeared first on VIRY.CZ.

Kategorie: Viry a Červi

Systém Windows XP bez podpory výrobce

23 Březen, 2014 - 22:12

Už 8. dubna 2014 přestane společnost Microsoft podporovat operační systém Windows XP. Od 8. dubna 2014 tak už nevznikne žádná aktualizace ani bezpečnostní záplata pro Windows XP, a to i kdyby „hořelo“.

zdroj: for3tech.com

Ač byl operační systém Microsoft Windows XP vypušten do světa již v roce 2001, stále má obrovské zastoupení na trhu (běží na ~25% všech počítačů) a jeho podíl je hned druhý nejvyšší po Windows 7 (kolem 50%). Z tohoto pohledu je OS Windows XP legendou, zvlášt když jeho nástupce, Windows Vista má pouze 3% trhu a o moc lépe na tom není ani nejnovější Windows 8 + 8.1 (kolem 10%). Do Windows 8.1 se lidem příliš nechce a pravděpodobně skončí po boku méně úspěšných Windows jako byl i Windows Vista. Jinak řečeno, u podobného článku se sejdeme na viry.cz v roce 2020, kdy je plánovaný konec podpory Windows 7 Nechci předvídat, ale myslím si, že se stanou stejnou legendou jako Windows XP. Konce jednotlivých operačních systémů Windows můžete najít tady.

Konec podpory Windows XP přímo od výrobce nemusí nutně znamenat, že se Windows XP stanou ihned obětí útoků a počítač bude nutné upgradovat na novější Windows. Navíc, i po 8. dubnu 2014 bude možné stáhnout veškeré aktualizace a záplaty, které vznikly do uvedeného data. Pokud tak budete počítač s Windows XP znova instalovat i po tomto termínu, nebude problém využít služeb Windows Update a postahovat od Microsoftu vše, co se Windows XP týká. Pokud budete v používání Windows XP pokračovat, ať už z jakéhokoliv důvodu, doporučuji brát ohled na následující body:

 • Přestaňte používat Internet Explorer jako internetový prohlížeč. Ten pro Windows XP existuje ve verzi 8.0, zatímco na trhu je již verze 11.0. Žádných bezpečnostních záplat se tak již nedočká a právě prohlížeč je potřebuje jako sůl. Místo Internet Exploreru začněte používat třeba Mozilla Firefox (autoři zatím ani neplánují, že by podporu Windows XP ukončili) – ke stažení zde, či Google Chrome (podporu Windows XP plánují minimálně do dubna 2015) – ke stažení zde.
 • Zbavte se Javy. Ideální, pokud se ji zbavíte úplně. Běžný uživatel může Javu potřebovat jen v případě, že má bankovní účet u ČSOB. To je snad poslední známější banka, která ještě Javu pro přístup k internetovému bankovnictví potřebuje. Komerční Banka se Javy již zbavila. Java je bohužel vhodné „médium“ i pro šíření havěti, tudíž pokud je to jen trochu možné, zbavte se ji zcela přes nabídku Start -> Ovládací panely -> Přidat nebo odebrat programy, kde odeberte vše, co začíná slovem „Java“. Horším řešením je odebrat Javu alespoň v podobě doplňků pro používaný prohlížeč. Více o tomto lze najít tady.
 • Zbavte se aplikace Adobe Flash Player. Bez této aplikace sice nebudou webové stránky tak živé, nicméně opět snížíte riziko zavirování. Postup odinstalace je podobný: nabídka Start -> Ovládací panely -> Přidat nebo odebrat programy, kde odeberte vše, co začíná slovy „Adobe Flash“. Alternativou za Adobe Flash v případě Mozilla Firefox může být rozšíření s názvem Shumway (osobně žádné zkušenosti nemám).
 • To že je Foxit Reader zdarma je bohužel „vykoupeno“ tím, že Vám do počítače nainstaluje další aplikaci, kterou možná ani nepotřebujete. Během instalace lze takové situaci zabránit. Vyberte „custom“ instalaci a dejte pryč fajfku o kousek níž (u mě šlo o aplikaci TuneUp Utilities).

  Adobe Acrobat Reader nahraďte alternativním prohlížečem PDF. Tudíž opět hurá do nabídky Start -> Ovládací panely -> Přidat nebo odebrat programy a odebrat vše, co začíná slovy „Adobe Acrobat“. Jako náhradu můžete použít třeba Foxit Reader. V případě prohlížeče Mozilla Firefox je již PDF prohlížeč součástí. Je tedy možné, že náhradu nemusíte řešit. Je ale pravda, že ne vždy dokázal PDF soubory korektně otevřít.

 • Přestaňte na poštu používat Outlook Express. Tento poštovní klient je součástí Internet Exploreru a tudíž pro něj platí stejné informace jako u prvního bodu. Poštu si ideálně čtěte přímo u poskytovatele přes webový prohlížeč (tj. webmail) a pokud ji přeci jenom chcete stahovat přímo do počítače, místo Outlook Express začněte používat třeba Mozilla Thunderbird.
 • Používejte aktualizovaný antivirový produkt. Pokud používáte zadarmo Microsoft Security Essentials, doporučuji ho odinstalovat a místo něho nainstalovat avast! Free Antivirus. Podpora MSE sice nekončí, nicméně avast! nabízí více vrstev ochrany. A v případě Windows XP je každá další vrstva k dobru. Jinak tady lze najít informace o tom, jak to jednotlivé antivirové společnosti vidí s podporou Windows XP do budoucna. Některé ještě ani datum ukončení podpory nestanovily, jiné ano. A není to tak hrozné, ještě v roce 2017 bude z čeho vybírat a zároveň se ještě dočkáme novějších verzí rozšířujících ochranu i v samotných Windows XP. Nepůjde tak jen o prosté vydávání virových aktualizací.
 • Pravidelně zálohujte důležitá osobní / firemní data! Třeba legendární aplikací Cobian Backup. Nicméně nestačí zálohovat jen „o složku vedle“ na shodný disk. Ideálně zálohovat na externí USB disk, zálohování naplánovat automaticky a občas se přesvědčit, že opravdu záloha probíhá nebo třeba, že kabel nepřekousl pes

Aby toho nebylo málo, 8. dubna 2014 končí i podpora Microsoft Office 2003.

 • Pokud by někdo potřeboval pomoci s přípravou Windows XP „na horší časy“, může využít i nové služby nešlape.cz.

The post Systém Windows XP bez podpory výrobce appeared first on VIRY.CZ.

Kategorie: Viry a Červi