VIRY.CZ

Syndikovat obsah
Když se havěť stává obětí
Aktualizace: 25 min 18 sek zpět

Falešná zpráva směřuje na uživatele služby PayPal

4 Květen, 2015 - 14:14

Majitelé účtu společnosti PayPal by měli, respektive neměli, věnovat pozornost e-mailu, který informuje o bezpečnostním omezení účtu PayPal. Zpráva oznamuje údajné omezení účtu z důvodu změn v programu pro ochranu zákazníků. Odstranění tohoto omezení pak provede zákazník přihlášením do svého PayPal účtu prostřednictvím odkazů ve zprávě. Tyto odkazy však vedou na falešnou stránku, která však nemá se službou PayPal nic společného. Zprávu tedy rovnou smažte.

Phishingové útoky zacílené na PayPal uživatele jsou velmi časté. Pokud totiž máte ke svému účtu v této službě připojenou kreditní kartu, může útočník po získání přihlašovacích údajů získat přístup i penězům na vašem bankovním účtu.

Znění zprávy:

Zpráva je nesmyslná, jejím účelem je získání přihlašovacích údajů k účtu. Zpráva výjimečně neobsahuje škodlivý kód, jen odkaz na podvrženou stránku, která se tváří jako oficiální stránka služby PayPal:

Zdroj: servis.eset.cz

The post Falešná zpráva směřuje na uživatele služby PayPal appeared first on VIRY.CZ.

Kategorie: Viry a Červi

Nové trendy počítačové havěti, část první

20 Duben, 2015 - 20:40

Téměř před měsícem skončila konference IT Security Workshop 2015, kde jsem měl na stejné téma přednášku a tak jsem si říkal, proč se o informace nepodělit i na portálu viry.cz

Dnešní havěť bych si dovolil rozdělit do dvou skupin: APT – Advanced Persistent Threat a na „havěť domácí“. Zatímco APT havěť je jak z amerického akčního filmu, „havěť domácí“ je běžná havěť, kterou znají všichni běžní smrtelníci. Přichází v podobě příloh e-mailů či se nachází na pochybných webových stránkách.

APT, jako z akčních filmů

S APT se obvykle a nevědomky střetnou pouze zaměstnanci instituce, která se stála terčem cíleného útoku a nejedná se tak o globální útok všemi směry s očekáváním, kdo se chytne. APT havěť je často psaná na zakázku různých vládních i nevládních institucí pro potřeby špionáže. Většinou jde o velice komplexní díla a rozsahem ani technologií je nelze srovnávat s domácí havětí. Pro obě skupiny je však společná jedna věc: kladou důraz na sociální inženýrství, tj. na „oblbovačky“ na uživatele, který je vždy nejslabším článkem v celém řetězci. Proč vymýšlet složitosti, jak se do technicky perfektně zabezpečeného systému nějaké instituce dostat, když stačí zaslat správně napsaný e-mail a zaměstnance nalákat ke spuštění závadné přílohy? Fungovalo to vždycky a vždycky bude.

Kromě toho se u APT využívají tzv. 0-day exploity. Tj. k průniku do systémů se využívají chyby v aplikacích (typicky v operačním systému, třeba Microsoft Windows), přičemž o existenci těchto chyb nemají ponětí ani samotní autoři aplikací. Pokud neexistuje oficiální záplata, která chybu odstraňuje, do systému lze proniknout zcela bez vědomí uživatele. U APT existuje celá řada případů, kdy se taková chyba bez problémů zneužívala třeba po dobu 3 let, než vznikla oficiální záplata!

Součástí APT jsou pak pochopitelně moduly pro sledování činností uživatele, systémů a odesílání dat útočníkům.

Několik APT z minulosti:

  • Stuxnet, 2010 – útok na SCADA průmyslové systémy, prokazatelně zbrždění Iránského jaderného programu.
  • Flame, 2012 – špionáže na středním východě, možná souvislost s problémy ropných terminálů v Iránu.
  • Red October, 2012 – vládní špionáže, odhalen téměř po 5 letech aktivního působení!
  • Equation, 2014 – nová věc v době psání tohoto článku (viz. níže).
  • Plno dalších lze najít na hezky vizualizované časové ose apt.securelist.com.
Equation

Tato APT havěť si alespoň z mého pohledu zaslouží pozornost ze dvou důvodů. Využívá špičkové technologie a známe alespoň jeden konkrétní způsob, jak se vydala tato havěť do světa. První důvod naplňuje modul nazvaný GrayFish. Zatímco normálně u vztahu Windows vs havěť platí „havěť bězí ve Windows“, tak GrayFish přebírá kontrolu nad zavirovaným počítačem tak dokonale, že platí spíše heslo „Windows běží v havěti“.

Pak je tu modul Fanny, který řeší problematiku cíleného vykrádání informaci ze systémů / počítačů, které nejsou připojeny k internetu. Stačí, aby se dostal na počítač s připojením k internetu. Jakýkoliv USB flash disk, který bude zapojen do tohoto počítače, bude upraven tak, aby dokázal skrytě přenášet nakradená data, ale i návod – instrukce k jejich vykrádání. A pokud bude takový USB flash disk připojen do počítače izolovaného od internetu, budou instrukce automaticky provedeny a data sesbírána. A pokud se náhodou takový USB flash disk vrátí i na počítač s připojením, budou nakradená data odeslána útočníkovi do internetu. Představme si scénář s nějakým znudělým operátorem jaderné elektrárny v izolované síti, jehož domácí počítač byl cíleně infikován havětí Fanny: „Co kdybych si takhle z domova občas přinesl nějakou tu hru?“

No a pak je zajímavé, že známe jednu konkrétní cestu, jak se dostala tato havěť na svět. Bylo tomu v roce 2009 v rámci vědecké konference v Houstonu. Účastníkům bylo po akci zasláno cédéčko s foto. Kromě prohlížeče obrázků byla součástí i havěť z rodiny Equation. Havěť už tehdy využívala chyby ve Windows, které Microsoft opravil až v letech 2012 a 2013! Tj. 0-day exploit jako hrom!

Havěť domácí

Tady platí to, co platilo vždycky a patrně vždycky platit bude:

  • uživatel je nejslabším článkem (proč vymýšlet něco složitého, když stačí poslat správně napsaný e-mail s zavirovanou přílohou a přesvědčit ho o důležitosti „sponky“)
  • probíhá nekonečný boj vývojářů havěti a vývojářů antivirů (nové varianty havěti vyžadují nové aktualizace antiviru, …)
  • soustředění „výrobců“ na aplikace / platformy s větším podílem na trhu (Windows, Mac OS X na vzestupu, Microsoft Office, Adobe *, Oracle Java, …

Ale o této havěti více až v pokračování tohoto článku!

The post Nové trendy počítačové havěti, část první appeared first on VIRY.CZ.

Kategorie: Viry a Červi