OSEL.cz

Syndikovat obsah
osel.cz
Aktualizace: 1 min 24 sek zpět

Velká Británie vyvíjí radiofrekvenční energetickou zbraň

17 Květen, 2024 - 00:00
Sestřelovat laciné drony za pár tisíc dolarů sofistikovanými protivzdušnými střelami, jejichž cena se pohybuje v milionech dolarů, je ekonomicky i vojensky sebevražedné a dlouhodobě neudržitelné. Jedním z řešení jsou energetické zbraně jako vyvíjený britský systém Radio Frequency Directed Energy Weapon (RFDEW), který (poněkud netradičně) operuje v oblasti rádiových vln.
Kategorie: Věda a technika

Nejúčinnější systém na výrobu vodíku Hysata cílí na průmyslovou produkci

17 Květen, 2024 - 00:00
Australská společnost Hysata vyvinula extrémně účinný kapilární systém pro elektrolýzu vodíku, který je mnohem účinnější než jiné srovnatelné technologie. Technologie je založená na eliminaci bublin, které jinak sabotují elektrolýzu vodíku navyšováním elektrického odporu. Hysata teď směřuje k výrobě vodíku ve velkém.
Kategorie: Věda a technika

Dech Belzebuba

16 Květen, 2024 - 00:00
Romantika zpříjemněná lahvinkou dobrého moku je něco, na co se rádo vzpomíná, pokud to ovšem nezhatí něco, na co pak rovněž nezapomíná.
Kategorie: Věda a technika

Mayman Aerospace vyvinuli rychlý autonomní bojový letoun Razor VTOL

15 Květen, 2024 - 00:00
Tvůrci proudové létajícího motocyklu P2 Speeder Mayman Aerospace nahradili lidského pilota pokročilou inteligencí Skyfield. Vznikl autonomní letoun Razor VTOL, s nímž se počítá pro vojenské účely. Může fungovat jako šikovný náklaďák, sofistikovaný cvičný cíl, výkonný průzkumný letoun, levná střela s plochou dráhou letu anebo autonomní bitevník s protitankovými střelami.
Kategorie: Věda a technika

Obří pravážka Meganeura

14 Květen, 2024 - 00:00
…aneb Na skok do permokarbonu
Kategorie: Věda a technika

Průlom v konektomu: AI pomohla zmapovat milimetr krychlový lidského mozku

14 Květen, 2024 - 00:00
Nevěřili byste, co všechno se vejde do kousíčku mozku o velikosti zrnka máku. 57 tisíc mozkových buněk, 230 milimetrů krevních cév a 150 milionů synapsí. Detailní mapa něčeho takového by jen tak nevznikla bez zapojení výkonné umělé inteligence. Výsledkem je doposud nejrozsáhlejší 3D rekonstrukce struktury lidského mozku.
Kategorie: Věda a technika

Pohřbí nová pozorování rivala temné hmoty, modifikovanou dynamiku MOND?

13 Květen, 2024 - 00:00
Modifikovaná newtonovská dynamika (MOND) se déle než čtyři desetiletí pokouší zaujmout místo životaschopné alternativy standardního kosmologického modelu s temnou hmotou. V poslední době ale dochází k vývoji, který je pro MOND spíše studenou sprchou. Temná hmota je sice stále temná, ale vesmír vysvětluje obstojně.
Kategorie: Věda a technika

Projekt Hephaistos má sedm kandidátů na nekompletní Dysonovy sféry

12 Květen, 2024 - 00:00
Pokud jsou v Mléčné dráze technologicky vyspělé civilizace, mohli bychom nalézt stopy jejich aktivity. Vědci v projektu Hephaistos pátrají po nekompletních Dysonových sférách, které by měly vyzařovat infračervené záření středních vlnových délek. Z 5 milionů zdrojů záření vybrali 7 slibných kandidátů. Jde o červené trpaslíky se zvláštním zářením. Stojí za pozornost, ať to jsou Dysonovy sféry nebo ne.
Kategorie: Věda a technika

Spektakulární úspěch: Minihra v Borderlands 3 pomohla výzkumu mikrobiomu

10 Květen, 2024 - 00:00
Minihra Borderlands Science! zdařile propojila vědce, herní vývojáře a obrovskou masu hráčů, kteří se stali občanskými vědci a ani to moc nebolelo. Úspěšný projekt ukazuje cestu pro popularizaci výzkumu a sbližování odborníků s veřejností. Jak je vidět, klíčem je odvaha zkoušet nové věci.
Kategorie: Věda a technika

Pranýř

10 Květen, 2024 - 00:00
Jmenný seznam těch, kteří v tom jedou s námi.
Kategorie: Věda a technika

Tajemství mnohopupíkatých koláčků

10 Květen, 2024 - 00:00
Koláčky obětované při antických obřadech bývaly rozličné. Zvláštní roli měly omfalické obřadní předměty s výstupkem uprostřed. A naprosto zvláštní by byly koláčky polyomfalické, tedy mnohopupíkaté. Ty známe jenom z textu křesťanského učence Kléménta z Alexandrie a z orfického Papyru Derveni. Asi o nich psal už Hérakleitos, nejspíš to měl být vtip.
Kategorie: Věda a technika

Experiment BES III hlásí možný důkaz existence glueballů

9 Květen, 2024 - 00:00
Hadrony, jako třeba protony či neutrony, jsou tvořeny kvarky, které drží pohromadě gluony, elementární částice, co zprostředkovávají silnou interakci. Když se k sobě slepí několik gluonů, měla by vzniknout svérázná částice glueball. Fyzici je doposud lovili bez úspěchu. Dokázali to na experimentu BES III?
Kategorie: Věda a technika

Laserové rameno, které restartuje družici?

9 Květen, 2024 - 00:00
O víkendu si ho můžete vyzkoušet na Maker Faire Prague.
Kategorie: Věda a technika

Záhadní a fascinující stegosauři

9 Květen, 2024 - 00:00
…aneb Nové poznatky o vzniku i konci pozoruhodných tyreoforů
Kategorie: Věda a technika

Baterie BaroMar na mořském dně nabídnou nejlevnější skladování energie

9 Květen, 2024 - 00:00
Izraelská společnost BaroMar navrhuje uskladňovat energii pro rozvodné sítě v bateriích se stlačeným vzduchem. Díky ponoření do několikasetmetrové hloubky mohou být jednoduché a tím pádem velmi levné. Vhodných lokalit u pobřeží je prý spousta. Brzy by měli spustit pilotní projekt na Kypru.
Kategorie: Věda a technika

Průlomový systém elektronického boje Pulsar ovládá umělá inteligence

7 Květen, 2024 - 00:00
Anduril Industries představili celou novou rodinu systémů pro elektronický boj Pulsar. Je vybavená umělou inteligencí, která používá algoritmy rychlého radiofrekvenčního učení (RFML), pro co nejrychlejší analýzu nových typů hrozeb na elektronickém bojišti. Vývoj proběhl z valné části ve skrytu, Pulsary již prý mají k dispozici vybrané americké jednotky.
Kategorie: Věda a technika

Jaderná hmota v nitru neutronových hvězd

7 Květen, 2024 - 00:00
V nitru neutronových hvězd se vyskytuje extrémně hustá jaderná hmota. Její přesné složení zatím neznáme, ale můžeme si rozebrat to, co o ní víme. Stavová rovnice této jaderné hmoty určuje hraniční hmotnost neutronové hvězdy, při jejímž překročení zkolabuje v černou díru. Tato tzv. TOV limita je spojena s osobou Roberta Oppenheimera. Podívejme se tak do nitra neutronových hvězd podrobněji.
Kategorie: Věda a technika

Je vesmír plný ultralehkých primordiálních černých děr?

7 Květen, 2024 - 00:00
Tvoří temnou hmotu primordiální černé díry? Ta šance se neustále snižuje. Experimenty, důmyslné paleodetektory a pozorování gravitačních mikročoček neustále ukrajují prostor, v němž bychom mohli primordiální černé díry najít. Nejnovějším nápadem jsou ultralehké primordiální černé díry. Je to ale s tolika otazníky, že to připomíná spíš hospodský kvíz než vědeckou hypotézu.
Kategorie: Věda a technika

Dlouho očekávaná excitace jádra thoria-229 zkřížila jadernou a kvantovou fyziku

5 Květen, 2024 - 00:00
Atomy nebo molekuly je možné poměrně snadno excitovat laserem. S atomovými jádry je to mnohem obtížnější. Je k tomu nutná obrovská energie a konvenční postupy s lasery nestačí. Fyzici sice dlouho věděli o výjimečném jádru thoria-229, s nímž to mělo být mnohem snazší než s jinými jádry, ale i to se ukázalo jako extrémně tvrdý oříšek. Nicméně, je hotovo.
Kategorie: Věda a technika

Projekt BREAD chytá temné fotony speciální anténou

4 Květen, 2024 - 00:00
Pátrání po WIMPech, masivních kandidátech na částice temné hmoty, v podstatě selhalo. Projekt BREAD loví ultralehké kandidáty, temné fotony a axiony. Pomocí speciální antény (coaxial horn antenna) hodlají detekovat signály, které by takové částice měly vytvářet. Pokud existují.
Kategorie: Věda a technika